Zemanův projev ve sněmovně byl jen rétorické cvičení. Prezident je v koncovce a moc dobře to ví

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Byl to klasický Miloš Zeman ve slušné formě. Že se ve svých letech už poněkud opakuje, bychom mu měli odpustit. Zeman v pátek ve sněmovně nezklamal, nepřekvapil, ale také nějak mimořádně nezaujal. Sám moc dobře ví, že je politicky vzato v izolaci. A také v koncovce – na Hradě už bude jenom rok.

Zeman zavzpomínal na svá mladší léta, neodpustil si několik oblíbených a také už trochu ohraných bonmotů, nic nového ale neřekl. Tak třeba: „Každý z ekonomů by měl přiznat barvu a říci, k jaké ekonomické škole se hlásí. Bylo by jednoduché, kdyby existovala jedna jediná ekonomická škola, ale není tomu tak. Já se tedy hlásím k Johnu Maynardu Keynesovi, který o státním rozpočtu napsal, že má plnit takzvanou proticyklickou funkci, to znamená, že v okamžiku ekonomické deprese má nastoupit fiskální expanze, tedy i deficitní státní rozpočet, ale naopak v okamžiku ekonomické konjunktury má být rozpočet restriktivní, a to v takovém smyslu, aby byl nejenom vyrovnaný, ale aby byl přebytkový, tedy aby se splácely minulé dluhy.“

Fiskální expanze je podle Zemana legitimním nástrojem rozpočtové politiky v době, kdy hrubý domácí produkt klesal asi o čtyři procenta v důsledku zmíněné pandemie. Ale nyní podle něj nastal čas dluhy splácet. A pokud jde o rozpočet navržený vládou Petra Fialy, Zeman všechny přítomné ubezpečil, že ho sice bude kritizovat, avšak přátelsky. „Návrh rozpočtu, který nyní začínáme projednávat, je označován za protiinflační. Chtěl bych vám sdělit, že ho pokládám za proinflační. Návrh rozpočtu, který vám je předložen, je pokládán za prorůstový. Chtěl bych vám sdělit, že prorůstový není. A to je ona přátelská kritika, kterou ovšem musím zdůvodnit.“

Ani ty bonmoty už nezní, jak znívaly. Je to zkrátka ohraná píseň. „Říkal jsem ještě jako premiér, že škrtat výdaje dokáže cvičený foxteriér, ale najít zdroje příjmů vyžaduje jistou ekonomickou inteligenci. Co vám tedy chci jako zdroje příjmů doporučit?“ Ani tady nic nového nepadlo, podle Zemana by se vláda měla podívat kam? No, na daňové výjimky. „Téměř každá politická strana měla ve svém programu rušení daňových výjimek s různou měrou akcentu, nicméně neznám stranu, která by se tomuto tématu nevěnovala. Když se ovšem podíváte na realitu tohoto návrhu státního rozpočtu, tak on v podstatě žádné daňové výjimky neruší a já to pokládám za velkou chybu.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč by podle Zemana měla vláda zrušit daňové výjimky?
  • Co vytkl vládě stran investic?
  • A čeho si je Zeman ve vztahu k vládě vědom?
sinfin.digital