INSIDER — Hřib: Čína a Rusko tu mají dvě ambasády - oficiální a pak na Hradě

Čína a Rusko mají v Česku dvě ambasády, jednu oficiální a jednu na Hradě. Číňané se snažili ovlivnit naše úředníky výměnou za pozvání na oběd, říká Hřib

Michal Půr, Tomáš Jirsa

14. 12. 2020 • 07:00
Zdeněk Hřib má za sebou takřka přesně dva roky ve funkci pražského primátora. Evropská verze webu Politico jej před několika dny zařadila mezi nejvlivnější politiky Evropské unie do kategorie „dreamer“, kterou některá média překládají jako snílek, s čímž ale Hřib nesouhlasí. „Má to být vizionář, někdo, kdo má být nositelem nějaké myšlenky,“ říká v nejnovějším vydání podcastu Insider.

Na „mapu“ evropských politiků Hřiba dostala zejména návštěva pirátských politiků na Tchaj-wanu a postup proti partnerství Prahy s Pekingem. Podle něj je právě tohle moment, který může změnit postoj k Číně v celé Evropě. „Bylo na tom vidět, že naše návštěva rozběhla kola, které někoho inspirovala. Je tady potenciál, že návštěva Miloše Vystrčila inspiruje někoho v Evropě a začneme se stavět k Číně realisticky. Na kauze jedenácti pian bylo vidět, že vliv Číny je u nás přeceňován,“ míní pražský primátor.

Číňané se podle Hřiba pokoušeli ovlivňovat přímo úředníky pražského magistrátu, aby zabránili v podpisu hlubší spolupráce s tchajwanskou metropolí Tchaj-pej. „Objevily se až komické pokusy z čínské ambasády směřované na zaměstnance magistrátu. Komickým způsobem se snažili ovlivnit vedoucího zahraničního oddělení, aby zabránil partnerství s Tchaj-wanem. Výzva končila pozitivní motivací, že až to bude hotové, tak můžeme zajít na oběd,“ popisuje Hřib s tím, že Čína a Rusko mají v Česku dvě ambasády, jednu oficiální a druhou neoficiální na Hradě.

Pokud vás zajímá, proč se Praze nedaří stavět velké infrastrukturní stavby, proč cyklisté dostávají přednost před motoristy, proč stojí stavba Pražského okruhu, kolik současná koalice vysadila slíbených stromů a mnoho dalšího, poslechněte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.