Na „mapu“ evropských politiků Hřiba dostala zejména návštěva pirátských politiků na Tchaj-wanu a postup proti partnerství Prahy s Pekingem. Podle něj je právě tohle moment, který může změnit postoj k Číně v celé Evropě. „Bylo na tom vidět, že naše návštěva rozběhla kola, které někoho inspirovala. Je tady potenciál, že návštěva Miloše Vystrčila inspiruje někoho v Evropě a začneme se stavět k Číně realisticky. Na kauze jedenácti pian bylo vidět, že vliv Číny je u nás přeceňován,“ míní pražský primátor.
Číňané se podle Hřiba pokoušeli ovlivňovat přímo úředníky pražského magistrátu, aby zabránili v podpisu hlubší spolupráce s tchajwanskou metropolí Tchaj-pej. „Objevily se až komické pokusy z čínské ambasády směřované na zaměstnance magistrátu. Komickým způsobem se snažili ovlivnit vedoucího zahraničního oddělení, aby zabránil partnerství s Tchaj-wanem. Výzva končila pozitivní motivací, že až to bude hotové, tak můžeme zajít na oběd,“ popisuje Hřib s tím, že Čína a Rusko mají v Česku dvě ambasády, jednu oficiální a druhou neoficiální na Hradě.
Pokud vás zajímá, proč se Praze nedaří stavět velké infrastrukturní stavby, proč cyklisté dostávají přednost před motoristy, proč stojí stavba Pražského okruhu, kolik současná koalice vysadila slíbených stromů a mnoho dalšího, poslechněte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.