Kdo zastavil prudké zdražování a co s cenami udělá prudce padající koruna

Audioverze

Na INFO.CZ startujeme nový podcast, který jde v krátkém formátu k podstatě klíčových událostí a trendů v ekonomice a byznysu. V prvním díle hlavní komentátorka a analytička CNC Lenka Zlámalová rozebírá spolu s konzultantem, bývalým předsedou Rady České televize, moderátorem a ekonomickým novinářem Jaroslavem Dědičem čerstvá data o inflaci v Česku.

Statistici dnes přinesli překvapivou zprávu, že ceny v lednu vzrostly jen o 2,3 procenta. Většina ekonomů včetně centrálních bankéřů očekávala zdražování kolem 3 procent. Z jedné z nejvyšších inflací v Evropě, která zemi ničila v minulých dvou letech, máme najednou jednu z nejnižších. Premiér Petr Fiala i guvernér ČNB Aleš Michl se pochválili, že ke krocení prudce rostoucích cen přispěli právě oni.

Čí je to opravdu zásluha? Jak velkým rizikem pro návrat zdražování je prudce padající koruna, která včera oslabila až k 25,50 za euro? Jak moc může zdražení všeho zboží ze zahraničí znovu zvednout ceny? A co bude s padající měnou Aleš Michl a jeho bankovní rada dělat? Sám guvernér označil oslabující korunu za aktuálně největší riziko, že by se opět mohlo začít zdražovat...

sinfin.digital