Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Libeňský most pražští zastupitelé zatím řešit nebudou. Vedení města čelí opoziční kritice

Libeňský most pražští zastupitelé zatím řešit nebudou. Vedení města čelí opoziční kritice

Opozičním TOP 09 a ODS se nepodařilo zařadit na program jednání pražských zastupitelů materiál týkající se uzavřeného Libeňského mostu. Projednat chtěla opozice také stav ostatních pražských mostů, fungování Technické správy komunikací (TSK) nebo výstavbu trasy metra D. Ani jeden návrh nezískal podporu dostatečného počtu zastupitelů. Libeňský most byl kvůli havarijnímu stavu uzavřen v pátek v noci pro automobily a MHD. Praze vládne ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), kteří mají v 65členném zastupitelstvu většinu 33 hlasů.

„Situace v dopravě v Praze je nadmíru výtečná, zejména pro převozníky," řekl předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Praha se podle něj zmítá v nepřehledných uzavírkách. Narážel tím na uzavření Libeňského mostu. „Je to nesrovnatelně důležitější než většina předložených bodů a je to záležitost prvořadého významu," řekl. Alexandra Udženija vytkla vedení města, že nezvládlo zavření mostu komunikačně a lidé bloudili.

Postoj koalice obhajoval předseda magistrátního výboru pro dopravu Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice). Výbor se prý usnesl, že bude požadovat zařazení materiálu na únorové jednání. "Budeme mít více materiálů a zastupitelstvo bude moci přijmout nějaké usnesení," řekl. Obdobně reagoval náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Zastupitel Filip Humplík (ODS) navrhl projednat také aktuální stav ostatních mostů. Bývalý primátor Tomáš Hudeček (bezp., dříve TOP 09) zase upozornil, že uzavření mostu hraje důležitou roli v bezpečnostních plánech města. "V krizových plánech je nyní hluché místo," řekl.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>> 

Poslanec a zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti) navrhl projednat výstavbu trasy metra D z Pankráce do Písnice. Alexander Bellu (ODS) zase fungování TSK. Návrhy zastupitelé do programu nezařadili.

Zastupitelé v mnoha hodinové diskusi přerušené více než hodinovou přestávkou kritizovali vedení města. „Navrhuji přejmenovat funkci pana Dolínka na radního pro průšvihy, havárie a uzavírky," řekl Ferjenčík. Hudeček k tomu následně připojil návrh označovat primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO) jako primátorku bez portfeje, radní pro infrastrukturu Jana Plamínková jako radní pro Slivenec a náměstkyni pro územní rozvoj Petru Kolínskou (SZ/Trojkoalice) náměstkyní pro stagnaci. V minulosti pak označil radního Libora Hadravu (ANO) za radního pro nebezpečnost.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1