Předvolební průzkumy pro prezidentské volby 2018 slibují napětí. Šance jsou dle čísel vyrovnané

V Česku působí několik agentur, které zjišťují názor obyvatelstva a připravují volební průzkumy. Každá společnost využívá trochu jinou metodiku vyhodnocení dat. Proto se jednotlivé predikce výsledku mohou mezi sebou významně lišit.

Žebříčky favoritů uveřejňují pravidelně i bookmakeři. Na první místo nejpravděpodobnějších vítězů se v létě dostal Jiří Drahoš, koncem října sázkaři opět nejvíce na vítězství tipovali Miloše Zemana.

Průzkumy ukazují na vyrovnaný duel Drahoše se Zemanem. Před pěti lety se jeden výzkum trefil

Dle zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) více než čtvrtina lidí neví, koho volit. 31 % oslovených by dalo hlas Miloši Zemanovi, Drahoše by si vybralo 18 % obyvatel a na třetím místě skončil se 14 % Michal Horáček. K volbám se dle dat chystá přijít 67 % lidí

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde >

Výzkum agentury Median z přelomu května a června ovšem favorizuje Jiřího Drahoše, který by dle dat měl v případném druhém kole získat 53,3 % hlasů. Miloš Zeman by dle tohoto průzkumu post v čele země neobhájil.

Volební preference se mohou lišit, někoho před hlasováním přesvědčí

Podle některých teorií není vhodné průzkumy zveřejňovat. Řada nerozhodnutých lidí se totiž může řídit právě průzkumy a ne vlastními preferencemi. Každoročně rostou obavy, zda by případné ovlivnění průzkumu tak nemohlo zásadním způsobem ovlivnit i volby. Podle říjnových dat CVVM nad výběrem kandidáta váhá 9 % obyvatel.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Prezidentské volby se budou konat 12. a 13. ledna 2018. Pokud v prvním kole volby ani jeden z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude se konat druhé kolo volby, do kterého postupují dva kandidáti s nejvyšším ziskem. Případné druhé kolo se bude konat o dva týdny později 26. a 27. ledna.

Volební preference se v čase dokáží značně měnit. Přestože na první místo zatím bookmakeři i výsledky výzkumů dosazují Miloše Zemana, v létě ho z prvního místa sesadil Jiří Drahoš. Že ani aktuální čísla těsně před volbami se nemusí nutně naplnit, dokázaly prezidentské volby v USA na podzim 2016.

Aktuální průzkum Zemana nepotěší. Favorizuje Drahoše, změnit to ale může desetina nerozhodnutých voličů

Průzkumy zveřejněné den před volbami ve většině favorizovaly Hillary Clintonovou. Také sčítání hlasů bylo velmi těsné a na předních příčkách se celou noc střídala Clintonová s Trumpem. Média jako BBC nebo CNN tak sledovala sčítání hodinu po hodině, jako je obvyklé i v českých médiích.  

Dlouhodobě se ve společnosti vede debata o tom, zda je vhodné průzkumy zveřejňovat, protože mohou ovlivnit voliče, kteří by jinak vybrali jiného kandidáta. Podle sociologa Jana Hartla k výsledkům průzkumů přihlíží zhruba 40 % lidí.

I to je důvod, proč se tři dny před volbami už nesmí výsledky průzkumů zveřejňovat. Česká televize si navíc sama určila pravidla, dle kterých se nesmí od 16. dne před volbami až do konce hlasování ve vysílání programů ČT objevit pořady a další části vysílání, v nichž účinkují kandidáti na prezidenta republiky.

Toto ustanovení způsobilo problémy při letošním uvedení pohádky Anděl Páně 2, ve kterém v menší roli účinkuje Michal Horáček. Pohádka se ale nakonec dle vánočního vysílacího schématu v televizi objeví.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 

SDÍLET
sinfin.digital