Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stávka bude. Krnáčová odmítla ultimátum taxikářů kvůli Uberu, ti zablokují pražské ulice

Stávka bude. Krnáčová odmítla ultimátum taxikářů kvůli Uberu, ti zablokují pražské ulice

Spor taxikářů s pražským magistrátem kvůli řidičům firmy Uber se dostává do nové roviny. Pražská primátorka Adriana Krnáčová odmítla jejich ultimátum, taxikáři proto plánují vyjet do města a blokovat dopravu v Praze tak dlouho, než svým postupem přimějí politiky k akci. Podle Krnáčové však řidiči taxíků štěkají na špatný strom – Praha podle ní tyto problémy řešit nemůže a řidičům vzkazuje, aby se pro příště obrátili na ministerstvo průmyslu a obchodu. „Mimochodem, vaše hrozby patří do středověku,“ dodává Krnáčová.

Mezera v zákonech a debaty o tom, zda je Uber taxislužba, či nikoliv se nyní dotknou velké části Pražanů. Taxikáři poté, co minulý týden v hloučku na pražském letišti napadali a šikanovali řidiče Uberu, hodlají od pondělí přistoupit k blokádě pražských ulic. Které to přesně budou, ale ještě tají.

„Budeme blokovat dopravu, přesné místo ještě nesdělíme. Zkusíme to udělat tak, aby se to dotklo Pražanů co nejméně,“ řekl David Bednář ze Sdružení českých taxikářů v České televizi. „Protest bude probíhat tak dlouho, dokud magistrát nevyřeší problém Uber,“ dodal Bednář. Stávka taxikářů by měla vypadat tak, že jich desítky až stovky budou pomalu projíždět ve vybrané ulici tam a zpět.

Taxikáři po primátorce požadují, aby přiměla Uber dodržovat zákony, nebo aby jej rovnou zakázala – výhrady ale alibisticky adresují přímo řidičům, nikoli společnosti samotné. Vadí zejména volněji nastavené podmínky, než mají oni sami. Štve je, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Ve finále jde však o peníze – kvůli tomu, že služby Uberu jsou většinou levnější, jsou i zákazníky často vyhledávané. A to logicky ubírá klienty samotným taxikářům.

Taxikáři tak nyní budou omezovat Pražany kvůli něčemu, co pražská primátorka podle svých slov vůbec nemůže ovlivnit. „Generální stávkou mohou hrozit lidé v podniku. Tady si myslím, že je to středověký způsob nátlaku od někoho, kdo na to nemá kompetenci. Já ani Praha se nenecháme zastrašovat,“ uvedla dříve pražská primátorka pro Seznam Zprávy s tím, aby se řidiči – profesionálové obrátili na ministerstvo průmyslu a obchodu.

„My jsme si stanovisko ministerstva vyžádali a podle nás to Praha ovlivnit může,“ argumentuje Bednář. „Rozhodně si nemyslím, že je to vydírání Pražanů, primátorka měla na vyřešení problému několik let,“ dodává. 

Jsou to však paradoxně taxikáři a nikoliv řidiči Uberu, kteří Praze kazí pověst v zahraničí. Ohledně toho, jak si někteří z nich často účtují přemrštěné ceny a okrádají turisty, vzniklo již několik dokumentů. Naposledy v červenci jeden z taxikářům naúčtoval turistům za čtrnáctikilometrovou jízdu dvanáct tisíc korun.

Shodou okolností se v pátek londýnský dopravní odbor rozhodnul, že firmě Uber v britské metropoli neprodlouží provozní licenci. Tento případ se může do jisté míry stát motivací nebo vodítkem pro další evropské metropole, které s nastavením pravidel alternativních taxislužeb marně bojují.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744