Svobody jsme se vzdali příliš lehce, ani po 11. září nebyla ohrožena tak jako v současnosti, říká advokát Jiří Matzner

Jan Januš

ADVERTORIAL | Ani po 11. září nebyla naše svoboda ohrožena tak jako v současnosti, říká nekompromisně advokát a podnikatel Jiří Matzner, zakladatel advokátní kanceláře Matzner et al. Nejde přitom jen o celosvětovou pandemii, ale rovněž o to, že právo dnes ustupuje cíli, navíc se složitými věcmi si vůbec neporadí. Zlo nemůžeme tolerovat ani pod rouškou dobra, zní pak základní Matznerovo poselství, které se vlastně prolíná celým naším rozhovorem. Dozvíte se v něm rovněž, jak si nenechat vzít příliš mnoho práv, proč je nebezpečné nadužívání odposlechů a o co šlo při policejním zásahu na Úřadu vlády v roce 2013.

Nedávno uplynulo jednatřicet let od sametové revoluce. Kvůli koronavirové pandemii teď zažíváme omezení, která jsme za celou tu dobu nezažili. Souhlasíte?

Vstupujeme do naprosto jedinečné doby, málokdo si ale uvědomuje její jedinečnost a hrůzu. Neexistuje tu bezpečnostní ani válečné riziko, přesto ale zažíváme zákazy vycházení a jsme v situaci, kdy musíme dodržovat mnohá omezení, o jejichž důležitosti může každý z nás spekulovat. Příliš lehce jsme se ale vzdali toho, na čem by nám mělo záležet – naší denní svobody. Jdeme opačnou cestou, než bychom jíti měli. Místo, abychom lidem vysvětlovali, co by měli dělat, nahrazujeme to příkazy, zákazy a potenciálně sankcemi. 

Co vám v tomto ohledu dává jako právníkovi smysl, a co nikoliv?

Omezit shlukování lidí mi jistě smysl dává, ne už ale omezit večerní vycházení jen na procházky se psem. Nedává mi smysl, když nemůžeme jít ven na trh, ale ve stejnou dobu můžeme zamířit do obchodního domu a tam se s lidmi potkávat. Na druhou stranu ale musím říct, že pro všechny je to nová situace. I ostatní země, snad kromě Švédska, přijímají rozsáhlá opatření, včetně například celonárodního testování. To už mi právně přijde zcela za hranou. V normálních podmínkách by to  nebylo přijatelné. 

Je tedy v současnosti svoboda, a potažmo úroveň demokracie a právního státu, neohroženější, co kdy za jednatřicet let, které uplynuly od sametové revoluce, byla? Byť z objektivních důvodů?

Musíme odlišit svobodu z pohledu vnímání každého jednotlivce, kdy bych řekl, že to lidé nevnímají tak úkorně. Nemají subjektivní pocit ohrožení. Výdobytky otevřené, volné společnosti jsou dnes ale ohroženy tak, jak nikdy nebyly. Ani po útoku 11. září 2001. Přesto si to ale většina lidí vůbec neuvědomuje. Všichni se soustředí jen na pandemii a vše co probíhá kolem, jako by neexistovalo. Ale nůžky se rozevřely dramaticky. 

Nemluvíte tedy jen o České republice, ale globálně?

Mluvím celkově. Všechny země v kontinentální Evropě reagují velmi podobně, s výjimkou již zmíněného Švédska. A všechny úrovně lockdownů mají dopad nejen na ekonomickou část našeho života, ale i na svobodu. Jde o cestování, rodinná setkávání. Nikdy jsme nebyli omezenější, i když máme moderní technologie, díky kterým nemáme pocit, že bychom byli izolováni. Ale opak je pravdou. Jsme jen pod vlivem toho, co si bezprostředně pustíme k sobě. Čím starší, nebo naopak mladší jste, tím je ta devastace větší a tím méně si ji uvědomujete. A omlouvá se to tím, že je třeba něco udělat, abychom zachránili extrémně exponovaný zdravotnický systém.

sinfin.digital