Autonomní roboti, podcasty a 5G sítě. Jaké jsou hlavní technologické trendy pro rok 2020? | info.cz

Články odjinud

Autonomní roboti, podcasty a 5G sítě. Jaké jsou hlavní technologické trendy pro rok 2020?

Autonomní roboti, podcasty a 5G sítě. Jaké jsou hlavní technologické trendy pro rok 2020?
 

Rozmach 5G sítí, sázka na autonomní roboty ve službách či 25procentní růst světového trhu s podcasty. To jsou jen některé z hlavních technologických a mediálních trendů, které pro příští rok předpovídá studie poradenské společnosti Delloite „Technology, Media, and Telecommunications Predictions 2020“.

Nejsilnější technologické a mediální trendy budou podle studie navázány především na několik vybraných „ekosystémů“, které ovšem generují naprostou většinu obratu v oblasti technologií. Inovace se tak dotknou především trhu televizí, osobních počítačů, mobilních telefonů a datacenter včetně softwaru, tvrdí studie Deloitte. 

Jedním z hlavních trendů pro příští rok bude růst zájmu o specializované čipy pro umělou inteligenci v koncových zařízeních, kterých se prodá 750 milionů, očekávají odborníci. Nová generace AI čipů se díky své nižší ceně, menším rozměrům a optimálnějším nárokům na spotřebu energie dostane i do levnějších a masově používaných chytrých telefonů a tabletů, umělá inteligence bude rovněž více využita u robotů, senzorů, kamer nebo IoT zařízení.

Mezi další zásadní technologický trend pro příští rok odborníci z Deloitte předpovídají širší rozšíření sítí 5G. Na privátní využití sítě nové generace se již v příštím roce chystá přes 100 firem a ty do nasazení 5G budou investovat stovky milionů dolarů. Sítě nové generace budou postupně nasazovat ty největší světové firmy, firemní využití 5G najde uplatnění v průmyslu, logistice anebo v lodní dopravě. 

„Síť páté generace nabídne firmám zcela nové možnosti, vyplývající zejména ze zvýšené přenosové rychlostí, lepší konektivitě a nižší latenci, díky kterým, v kombinaci s moderními technologiemi, zajistí další růst svého podnikání a může významně vzrůst produktivita práce. Podniková IoT řešení společně s příchodem 5G výrazně transformuje celý podnikový sektor,” říká Štěpán Húsek, partner technologického poradenství v oddělení poradenských služeb Deloitte. 

Další z významných trendů pak je i větší zájem o autonomní roboty. Podle expertů společnosti Deloitte bude z téměř jednoho milionu robotů, které se v příštím roce prodají, více než polovina autonomních nebo poloautonomních. Celosvětově vygenerují tržby přesahující 16 miliard dolarů, téměř o třetinu více než v roce 2019.

Jako další podstatné trendy pak analytici očekávají například růst trhu s audioknihami o 25 procent na pět miliard dolarů, růst globálních příjmů z videoreklamy na 32 miliard dolarů či navýšení trhu s doplňkovými službami pro mobilní telefony na půl bilionu dolarů. 

Celá studie je ke stažení zde

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud