Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel chystá další úder na Google. Na řadu přijde vyhledávání a giganta to bude bolet

Brusel chystá další úder na Google. Na řadu přijde vyhledávání a giganta to bude bolet

Google dostal v uplynulých dvou letech od Evropské komise dvě pokuty v řádu jednotek miliard eur. Tažení hlavního antimonopolního úřadu v EU proti technologickému gigantovi ovšem neskončilo. Podle webu Politico se komise chystá uložit další obří sankci a nejspíš rovnou rekordní. Úředníci se tentokrát údajně zaměří na vyhledávání, které je klíčovým byznysem celé firmy.

Politico cituje právníky a zástupce konkurence americké společnosti, kteří se shodují, že přijde řada na takzvané lokální služby. Jde v podstatě o algoritmus, který uživateli na základě jeho dotazů a návyků nabízí restaurace, hotely nebo třeba ordinace v jeho dosahu. Evropská komise už rozeslala konkurentům Googlu dotazníky, které se lokálních služeb týkají.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová v červnu loňského roku naznačila, že bude hledat „širší precedent“ pro služby, které jsou spojené právě s vyhledáváním Googlu.

Komise už firmu pokutovala za vyhledávání spojené s e-shopy, ale je zjevné, že ani pokuta 2,4 miliard eur nebyla dostatečná. Google, který ve vlastním vyhledávání zvýhodňoval svůj srovnávač cen, následně navrhl nápravná opatření, ale konkurence je odmítla jako nedostatečná.

Největší šanci na úspěch má v současnosti stížnost 29 společností, které kritizují vyhledávání lokálních služeb. Mezi stěžovateli jsou i nadnárodní firmy jako Yelp, Expedia či TripAdvisor, ale také mediální společnosti News Corp, jež patří Rupertu Murdochovi, či německý obr Axel Springer.

Společnost Yelp, která nechává uživatele hodnotit restaurace, dokonce v roce 2016 kvůli chování americké firmy omezila svoji činnost v Evropě. „Upřednostňování vlastních služeb Googlu nám znemožnilo, abychom investici proměnili ve větší provoz na webu,“ řekl webu Politico specialista na EU z Yelpu Kostas Rossoglou. Podle něj jsou ve výsledku poškozeni spotřebitelé, protože Google svůj obsah uměle předřazuje před obsah třetích stran. To může být problém například ve chvíli, kdy hledáte v okolí spolehlivého doktora.

V případě vyhledávání hotelů technologický gigant vstoupil do souboje s velkými „dovolenkovými“ stránkami jako TripAdvisor, Kayak či Trivago, které zobrazují především nabídky webů Expedia či Booking.com. Problém je, že Google vytvořil ve vyhledávači vlastní hotelový box, za nějž si nechává od zájemců hodně zaplatit. Zobrazování odkazů v tomto boxu stojí mnohem víc než na prvních příčkách ve vyhledávači.

Další stížnost, která má slušnou šanci na úspěch, se týká vyhledávání obrázků. Stěžovatelé, mezi něž patří třeba asociace CEPIC, chtějí, aby Google vyhledávání třeba zpravodajských fotek omezil a případně za něj platit. Vestagerová už ovšem v minulosti upozornila, že tento problém se spíš týká ochrany autorských práv, o jejíž reformě v současnosti jedná Evropský parlament s členskými státy. Pokud by prošly klíčové části chystané směrnice, problém by byl v podstatě vyřešen a americká firmy by musela autorům za obsah platit.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867