Dokument Googlu: Svoboda slova není životaschopná, uživatele musíme chránit jako „maminka“

26. 10. 2018 • 14:27

Google může poprvé změnit své smluvní podmínky v neprospěch svobody slova. Podle uniklého dokumentu s názvem „Dobrý cenzor“, který exkluzivně zveřejnil server Breitbart, by Google měl vystupovat jako „přísná maminka“, která chrání uživatele před „škodlivými“ informacemi, které mohou vést ke znovuzvolení nesprávného prezidenta nebo sdílení nepravdivých informací. Google pravost dokumentu potvrdil, podle jeho zástupců jde ovšem jen o vědeckou studii. 

Dokument argumentuje tím, že jeden ze základních pilířů svobody – plná svoboda projevu, už není údajně nadále životaschopná. „Online manipulace a dezinformace ovlivnily volby ve více než 18 zemích světa, včetně USA, a svoboda slova se stává 'sociální, ekonomickou a politickou zbraní',“ uvádí se v prezentaci, která obsahuje také řadu příkladů „špatného chování“ lidí, ke kterým vedla svoboda slova.

Jako ukázku konspiračních (nepravdivých) informací uvádí dokument výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa z roku 2016, ve kterém kritizoval Google za to, že při vyhledávání záměrně skrýval informace v neprospěch prezidentské kandidátky Hillary Clintonové. Studie psychologa Dr. Roberta Epsteina přitom tvrdí něco jiného – vyhledávání Googlu právě nejspíše záměrně favorizovalo Clintonovou.

Na Googlu je také podle prezentace údajně 1,9 procenta fakenews informací, zatímco na Facebooku jich je dokonce plných 20 procent. Metodika, jakým způsobem byly informace označeny za nepravdivé, ale chybí.

Infografika: duopol a příjmy z reklamy

Snahy společnosti Alphabet regulovat vyhledávač Google jsou značně varovné. Samotný Google má totiž dominantní postavení - drží 90 procent trhu s online vyhledáváním a každý den vyhledávač zpracuje přibližně 3,5 miliard dotazů. Google tak z velké části rozhoduje o tom, které odkazy budou uživatelům zobrazeny. Jako cenzor tak bude moci „schovat“ informace, které nebude považovat za názorově správné – uživateli se buď při vyhledávání zobrazí na horších pozicích, nebo se nezobrazí vůbec.

Že vrcholné špičky technologických společností chtějí oslabit současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, není přitom žádnou novinkou. Už v roce 2016, krátce po amerických prezidentských volbách, se šéfové technologických firem sešli a domlouvali se na tom, jak využijí své technologické prostředky v boji proti Trumpovi a dalším populistům. „Jako imigrant a uprchlík shledávám tyto volby jako silně urážlivé a vím, že mnoho z vás to má také tak,“ prohlásil jeden ze zakladatelů Googlu Sergej Brin, který přirovnal voliče Trumpa k podporovatelům fašismu a komunismu.

Autor je redaktorem webu Zdroj.cz