Král amerických konspirátorů se vrací. Na sítích už zase šíří falešné zprávy

adk

20. 10. 2018 • 08:00

Když se v září přidala sociální síť Twitter k řadě svých konkurentů a zablokovala profil amerického pravicového extremisty Alexe Jonese a jeho serveru InfoWars, byl to další z řady kroků, kterými se společnost snaží čelit šíření dezinformací. Jenže Jones se nevzdal a strategie Twitteru a dalších se ukázala jako neefektivní. InfoWars na sociální síti dál šíří nesmysly mezi tisíce lidí.

Twitter k zablokování Jonese přistoupil jen pár týdnů poté, co tak učinili Facebok nebo Google, jenž konspirátorovi sebral přístup na YouTube a smazal ze svých serverů jeho videa. Zdálo se, že Jonesovy komunikační kanály mizí ze světa. Jak se ukazuje, není tomu tak.

Ve skutečnosti zůstává na Twitteru řada účtů propojených s dřívější aktivitou InfoWars. Nejsou to přitom jen mrtvé schránky z dřívějších dob, ale stále aktivní profily, které sledují tisíce lidí. Mezi ně se tak dostala třeba zpráva o tom, že DNA Hillary Clintonové ukazuje z 50 procent na její reptiliánský původ. Reptiliáni jsou podle konspirátorů mimozemšťané disponující velice výhodnou schopností měnit podobu, což jim umožňuje na Zemi bez problémů splynout s davem. Jejich cílem má být ovládnout planetu.

Trochu bizarní odhalení přinesl v úterý dezinformační účet Real News with David Knight, jenž je podle stránek InfoWars spojený s Jonesovými aktivitami. Twitter jej již pozastavil. I tak ale InfoWars zůstává stále řada jiných komunikačních kanálů. Některé, jako třeba InfoWars store s 4,5 tisíci sledujícími, na původní značku přímo odkazují. Jiné jen šíří Jonesovy příspěvky. Takovým případem je třeba NewsWars, který sleduje 3,5 tisíce lidí.

Pro Twitter by nemělo být složité takové případy najít a zablokovat. InfoWars spojitost nepopírá, Jones je promuje přímo na oficiálním webu včetně odkazů na další sociální sítě. Problém se tak netýká jen Twitteru, ale třeba i Facebooku. Tam NewsWars sleduje přes 27 tisíc osob. Podobný zásah má i twitterový kanál InfoWarsReports, jenž nyní šíří dezinformace o smrti saúdského novináře Džamála Chášakdžího. I jej sleduje přes 27 tisíc uživatelů. Během posledních 30 dnů jich přibylo více než 2,5 tisíce.

Představitelé Twitteru se v minulosti hájili, že Jonesovy tweety až na výjimky, které ale maže, neporušují pravidla sítě. „Jestli to udělá, donutíme ho k jejich dodržování,“ tvrdil v srpnu šéf Twitteru Jack Dorsey. O pár týdnů později Twitter Jonese skutečně zablokoval. Proč tak nepostupuje nyní, společnost nevysvětluje a na otázky amerických médií neodpovídá.

Jones je jedním z nejpopulárnějších amerických konspirátorů. V minulosti obvinil vládu USA z podílu na teroristickém útoku na New York a Washington z roku 2001 nebo zpochybnil přistání Američanů na Měsíci. Největší pobouření ale vyvolaly jeho ničím nepodložené spekulace kolem útoku na základní školu Sandy Hook, při němž v prosinci 2012 zemřelo 26 lidí, z toho 20 dětí ve věku 6-7 let. Jones tvrdil, že střelba byla jen nafingovaná a pozůstalí jsou podplacení ochotníci.

Do jedné z Jonesových show se v roce 2015 zapojil také nynější americký prezident a tehdejší kandidát Donald Trump, který extremistu podpořil. „Vaše reputace je neuvěřitelná, nezklamu vás,“ pravil.

SDÍLET