Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČT kvalitou nikdo nepřebije, tenhle svět přestávám chápat, říká Černý o přesunu fotbalu na O2 TV

ČT kvalitou nikdo nepřebije, tenhle svět přestávám chápat, říká Černý o přesunu fotbalu na O2 TV

Fotbalový fanoušek žije šampionátem v Moskvě, ovšem zdaleka nejen jím. V domácím prostředí nemohl nikomu uniknout nástup televizní revoluce. V čem spočívá a proč vyvolává tak bouřlivé a protichůdné reakce? Důvodem je takřka absolutní přesun zápasů první ligy z obrazovek České televize na placený kanál O2 TV, která zakoupila práva na první čtyři volby nové sezony. Na ČT připadne maximálně pátý výběr. „Jsem překvapený, tomuto světu přestávám rozumět,“ reaguje pro iSport.cz Otakar Černý, bývalý dlouholetý šéf sportovní sekce na Kavčích horách.

Z ČT mizí fotbal, po Lize mistrů přichází i o domácí soutěž. Co té razantní změně říkáte?

„Jsem překvapený z toho, kam se svět hrne. Že mu nezáleží na kvalitě, ale jen na penězích. To mě mrzí. Kvalitou nemůže nikdo Českou televizi přebít, ovšem penězi ano.“

Vážně si to myslíte? O2 TV podle mě dělá fotbal dobře, jde stále nahoru.

„Ve fotbale to platí na dvě stě procent. Na dvě stě procent! Takové ty vábničky na lidi, že bude zápas snímat třináct kamer… Kdo je zaplatí? Kdo celý ten projekt bude financovat? Kdo z lidí si ho zaplatí? Je to marketinková věc, které nerozumím.“

Nevěříte ekonomické síle O2?

„Ano, je to mocný moloch na peníze, mají spoustu možností, jak je získat. Asi to utáhnou. Ale co tomu řekne divák, který se nebude moci dívat na ligové přenosy? Já nevěřím masovým nákupům fotbalové veřejnosti. Nevěřím. Lidi na to koukat nebudou.“

Leckteří fanoušci upozorňují, že ČT je de facto také placený kanál, jelikož vybírá koncesionářské poplatky. Za to nabízí hrst programů, jiné společnosti za dvojnásobek či trojnásobek desítky kanálů.

„Česká televize vybírá koncesionářské poplatky nejenom pro sport. Na zpravodajství, na sport, na pohádky, na inscenace a tak dál. Sport hraje v celkovém balíku významnou roli, ale není hlavním příjemcem příspěvků. V České televizi panuje solidarita mezi jednotlivými subjekty.“Samozřejmě, ale podstatné příspěvky do sportu tečou.

„Ano, ale berte v potaz, že nemůžeme vysílat jenom fotbal nebo hokej. Máme veřejnoprávní povinnost vysílat paletu sportů. Peníze, které dostáváme, nemůžeme využívat jednosměrně. Teď mi dochází, že říkám pořád my… Ale to víte, těch let v redakci a já se pořád cítím jedním z nich…

Pokračování rozhovoru čtěte na iSport Premium >>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744