Revoluce v autorských právech na spadnutí. Europoslanci chtějí ochranu vydavatelů

20. 06. 2018 • 12:50

Evropští vydavatelé by měli získat autorská práva na internetu a technologičtí giganti (například Google a Facebook) by jim měli platit. Rozhodl o tom příslušný výbor Evropského parlamentu. Vyhledávače a sociální sítě by navíc měly dohlížet na to, zda obsah nahraný uživateli neporušuje autorská práva.

Europoslanci hlasovali o návrhu směrnice, která mění autorská práva. Vydavatelům tisku dává podobnou ochranu jako hudebníkům či filmařům. Klíčové jsou v tomto případě dva články směrnice – 11 a 13.

První z nich zavádí takzvanou „daň z odkazu“. To znamená, že velké technologické firmy jako Google a Facebook by měly vydavatelům platit za odkazy, které zobrazují i části článků či fotografií. Technologické firmy totiž i na zobrazení těchto odkazů prodávají reklamu, na zdrojový článek jde ovšem už jen polovina uživatelů. Vydavatelé tak platí za obsah, ale nedostávají patřičný výnos.

Současná situace dospěla tak daleko, že Google a Facebook ovládají zhruba 60 procent trhu s digitální reklamou. Život by jim ovšem měl znepříjemnit i článek 13. Obě firmy se v současnosti staví odmítavě ke zodpovědnosti za obsah, který na jejich weby nahrají uživatelé. Podle článku 13 ovšem budou společnosti zodpovědné za to, že tento uživatelský obsah neporušuje autorská práva. 

Na podporu technologických firem a tedy proti plnému znění návrhu se postavili především europoslanci z frakce, která sdružuje pirátské či komunistické strany. Hlavní obhájkyní zájmů Googlu a Facebooku se stala europoslankyně za německé Piráty Julia Reda. Ta se několikrát pokusila hlasování přerušit účelovými námitkami, ale ani jednou jí nebylo vyhověno.

Nicméně i tak bylo hlasování poměrně těsné. Článek 11 byl schválen poměrem hlasů 13:12, článek 13 pak poměrem 15:10. O návrhu budou ještě v červenci hlasovat europoslanci na plenárním zasedání. Pak o něm budou rozhodovat i členské státy EU.