Král amerických konspirátorů tvrdě narazil. Technologičtí giganti v čele s YouTube a Facebookem už ho nehodlají trpět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Král amerických konspirátorů tvrdě narazil. Technologičtí giganti v čele s YouTube a Facebookem už ho nehodlají trpět

Král amerických konspirátorů tvrdě narazil. Technologičtí giganti v čele s YouTube a Facebookem už ho nehodlají trpět

Velké internetové firmy se vydaly do boje s "králem konspirátorů" Alexem Jonesem, šiřitelem spikleneckých teorií známým nejen ve Spojených státech. Muž, který obvinil vládu USA z podílu na teroristickém útoku na New York a Washington z roku 2001 a zpochybnil přistání Američanů na Měsíci, nesmí napříště publikovat na facebooku ani na serveru YouTube a na platformách společnosti Apple. Jeho rozhlasová show nebude přístupná na hudebním serveru Spotify.

Čtyřiačtyřicetiletý ultrapravicový radikál Jones provozuje server Infowars, na němž své konspirační teorie šíří. Pumový útok na bostonský maraton v roce 2013 byl podle něj zastíracím manévrem americké vlády, loňská střelba v Las Vegas s 59 mrtvými byla spiknutím "paralelní demokratické mocenské struktury".

Terorista Usáma bin Ládin byl podle Jonese deset let mrtev, než byla oznámena jeho smrt. Možná největší pohoršení vyvolal tvrzením, že střelba na základní škole v Sandy Hooks v roce 2012 byla výmyslem amerických úřadů a pozůstalí jsou podplacení ochotníci. Zahynulo tam 20 dětí a šest učitelů.

Sociální sítě byly podle agentury AFP dlouho vystaveny útokům kritiků za to, že proti Jonesovi nezasáhly. Společnosti Facebook, Twitter a další přitom opakovaně tvrdí, že s šířením falešných informací na svých platformách bojují.

Před několika dny bylo z facebooku odstraněno několik Jonesových videí. Když se pokusil další na síti umístit, byly čtyři jeho účty zablokovány. Podle dnešního prohlášení správců sítě se tak stalo v rámci boje s projevy nenávisti. Konspirační teorie samy o sobě provozovateli sítě Facebook nevadí, k zásahu se prý odhodlal kvůli nevybíravému slovníku.

Podle amerického serveru BuzzFeed odstranila firma Apple ze svých platforem veškeré Jonesovy podcasty. Dnes v poledne síť YouTube znepřístupnila Jonesův videokanál, který měl 2,4 milionu diváků. Když se pokusil zákaz obejít, zlikvidoval YouTube všechny kanály, které měly s americkým konspirátorem cokoli společného. Příkladu YouTube dnes následovala i služba Spotify, provozovatel sítě Twitter se k podobnému kroku chystá.

AFP připomíná, že koncem roku 2015 se zapojil do jedné z rozhlasových show Alexe Jonese tehdejší prezidentský kandidát Donald Trump. "Vaše reputace je neuvěřitelná, nezklamu vás," řekl tehdy Jonesovi Trump.

Američtí novináři si od té doby všímají opakovaných momentů, kdy Trump před volbami zněl, jako by si od Jonese doslova vypůjčil argumentaci nebo tvrzení.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.