Články odjinud

Král amerických konspirátorů tvrdě narazil. Technologičtí giganti v čele s YouTube a Facebookem už ho nehodlají trpět

Král amerických konspirátorů tvrdě narazil. Technologičtí giganti v čele s YouTube a Facebookem už ho nehodlají trpět

Velké internetové firmy se vydaly do boje s "králem konspirátorů" Alexem Jonesem, šiřitelem spikleneckých teorií známým nejen ve Spojených státech. Muž, který obvinil vládu USA z podílu na teroristickém útoku na New York a Washington z roku 2001 a zpochybnil přistání Američanů na Měsíci, nesmí napříště publikovat na facebooku ani na serveru YouTube a na platformách společnosti Apple. Jeho rozhlasová show nebude přístupná na hudebním serveru Spotify.

Čtyřiačtyřicetiletý ultrapravicový radikál Jones provozuje server Infowars, na němž své konspirační teorie šíří. Pumový útok na bostonský maraton v roce 2013 byl podle něj zastíracím manévrem americké vlády, loňská střelba v Las Vegas s 59 mrtvými byla spiknutím "paralelní demokratické mocenské struktury".

Terorista Usáma bin Ládin byl podle Jonese deset let mrtev, než byla oznámena jeho smrt. Možná největší pohoršení vyvolal tvrzením, že střelba na základní škole v Sandy Hooks v roce 2012 byla výmyslem amerických úřadů a pozůstalí jsou podplacení ochotníci. Zahynulo tam 20 dětí a šest učitelů.

Sociální sítě byly podle agentury AFP dlouho vystaveny útokům kritiků za to, že proti Jonesovi nezasáhly. Společnosti Facebook, Twitter a další přitom opakovaně tvrdí, že s šířením falešných informací na svých platformách bojují.

Před několika dny bylo z facebooku odstraněno několik Jonesových videí. Když se pokusil další na síti umístit, byly čtyři jeho účty zablokovány. Podle dnešního prohlášení správců sítě se tak stalo v rámci boje s projevy nenávisti. Konspirační teorie samy o sobě provozovateli sítě Facebook nevadí, k zásahu se prý odhodlal kvůli nevybíravému slovníku.

Podle amerického serveru BuzzFeed odstranila firma Apple ze svých platforem veškeré Jonesovy podcasty. Dnes v poledne síť YouTube znepřístupnila Jonesův videokanál, který měl 2,4 milionu diváků. Když se pokusil zákaz obejít, zlikvidoval YouTube všechny kanály, které měly s americkým konspirátorem cokoli společného. Příkladu YouTube dnes následovala i služba Spotify, provozovatel sítě Twitter se k podobnému kroku chystá.

AFP připomíná, že koncem roku 2015 se zapojil do jedné z rozhlasových show Alexe Jonese tehdejší prezidentský kandidát Donald Trump. "Vaše reputace je neuvěřitelná, nezklamu vás," řekl tehdy Jonesovi Trump.

Američtí novináři si od té doby všímají opakovaných momentů, kdy Trump před volbami zněl, jako by si od Jonese doslova vypůjčil argumentaci nebo tvrzení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud