Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Le Penová odmítla některá média, list Libération reaguje bojkotem

Le Penová odmítla některá média, list Libération reaguje bojkotem

Desítce francouzských médií, mezi nimiž figuruje i Charlie Hebdo či francouzská odnož Buzzfeed, zamítla kampaň Marine Le Penové akreditaci na povolební večer Národní fronty. Levicový deník Libération zareagoval prohlášením, že jeho redaktoři se v rámci „solidarity s kolegy“ akce v podniku Chalet du Lac u Vicenneského lesíka nezúčastní.

Libération uvedl, že tým nacionalistické kandidátky akreditace zamítl kvůli nedostatku místa“, což označil za „podivnou záminku“.

„Tato nedemokratická opatření, která jsou v rozporu se svobodou projevu, musí přestat, stejně jako zastrašování novinářů během mítinků,“ napsal Libération.

Francouzský deník také zmínil předvolební mítink 1. května ve Villepinte na severovýchodě Paříže, kde prý novinářům nebylo umožněno provádět rozhovory s radikálnějšími členy Národní fronty.

Podle serveru huffingtonpost.fr museli během mítinku novináři setrvat v určených zónách v zadní části sálu daleko od hlavního dění a na dodržování tohoto omezení dohlíželi bezpečnostní pracovníci.

„Tyto postupy, které Le HuffPost pozoroval i na jiných akcích Národní fronty, jsou typické pro extrémní pravici. Při všech politických shromážděních jsou vymezeny zóny, do kterých mají média vstup zakázán, ale pořádková služba Marine Le Penové omezuje pohyb novinářů nejvíce,“ napsal francouzský web.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1