Exkluzivně s členkou redakce Charlie Hebdo: Francie volí mezi nepřítelkyní demokracie a mužem, který demokracii ctí

Volební klání mezi kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou a centristou Emmanuelem Macronem pečlivě sleduje, ale hlavně komentuje i satirický časopis Charlie Hebdo. Jen pár dní před druhým kolem vyšel s titulní stranou, kterou nezvykle nezdobí žádná kresba. Na černém pozadí je bílým písmem natištěná otázka: opravdu je potřeba vám nakreslit obrázek? Satirický týdeník tak odpověď na otázku, koho volit v druhém kole prezidentských voleb, považuje za jasnou. Aniž by zmínil jméno jediného kandidáta, dává najevo, že je 7. května potřeba zabránit tomu, aby Národní fronta získala zastoupení v čele státu.

Přestože si časopis zakládá na tom, že je apolitický, už v dubnovém čísle se jasně vyjádřil proti Le Penové. A zároveň kritizoval Francouze, kteří se z různých důvodů rozhodnou k druhému kolu voleb vůbec nepřijít. Svou neúčastí podle něj nahrávají právě krajně pravicové kandidátce.

Le Penová se ukázala jako baba Jaga. Ztrácí voliče, říká francouzský expert agentury IPSOS pro INFO.CZ

Těsně před druhým kolem prezidentských voleb mluvil zpravodajský portál INFO.CZ s členkou redakce Charlie Hebdo. Jak se žije ve Francii, kterou v posledních letech poznamenalo několik atentátů a kde slaví ve volebním klání úspěch krajní pravice? Změnil se přístup Charlie Hebdo k práci po útocích na redakci v lednu 2015? A mají vůbec satirické časopisy v dnešním světě své místo? O tom všem mluvila v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ členka redakce Charlie Hebdo Marika Bret.

Macron, nebo Le Penová. Jak se vám žije ve Francii, kde do druhého kola postoupili tito dva kandidáti?

Jako u každých voleb i dnes je tu zklamání z výsledků (prvního kola voleb). Je to normální, to je demokracie. Tentokrát je to ale jiné v tom, že druhé kolo je o volbě mezi nepřítelkyní demokracie a jejím protihráčem, který demokracii ctí. Tyto volby jsou také velmi odlišné kvůli atentátům, které se odehrály v posledních dvou letech, a útoku na Champs-Elysées těsně před prvním kolem, a také výjimečným stavem který jsme doteď neznali. Lidé musejí být bdělí, ale přitom musejí pokračovat v běžném životě, klidném přemýšlení a bezstarostného vycházení. A také musejí dál volit!

Zaznívá vůbec ještě ve Francii kritický hlas občanské společnosti? Kde?

Pravděpodobně hlavně mezi voliči „Vzpurné Francie“, tedy ve hnutí Jeana-Luca Mélenchona. A některé hlasy také v hnutí Bleu Marine (podporovatelé Marine Le Penové – pozn. redakce). Je potřeba najít odpovědi na sociální utrpení a hněv, který z něj vychází. Odbory hrají důležitou roli ve vyjadřování sociálních požadavků. Viděli jsme to ve chvíli, kdy se debatovalo o změnách v zákoníku práce El Khomry (Zákon je nazývaný podle socialistické ministryně práce, která reformu představila. Změna měla uvolnit neflexibilní trh práce, ostře proti ní ale protestovali odbory i studenti – pozn. redakce). Reakci občanské společnosti jsme zaznamenali taky v debatě ohledně odebírání občanství (francouzským parlamentem loni prošel vládní návrh zákona na odebírání státního občanství osobám usvědčeným z terorismu. Vypadla z něj ale původní zmínka o lidech s dvojí národností narozených ve Francii – pozn. redakce). Sociální kritika občanské společnosti ve Francii stále existuje a je hlasitá.

Štěch: Babiš mi vyhrožoval, že si mám

Změnil se nějak váš přístup k práci po útocích na redakci Charlie Hebdo?

Život tisíců lidí se změnil po atentátech 7., 8. a 9. ledna 2015, poté 13. listopadu, 14. července a mohli bychom pokračovat dále. Stejně jako přístup všech občanů se i ten náš vyvíjí s dnešním světem. Zároveň se stavíme proti tmářství, fanatismu, extremismu a násilí.

Le Penová se ukázala jako baba jaga. Ztrácí voliče, říká francouzský expert agentury IPSOS pro INFO.CZ

Jsou vůbec v dnešní době stále potřeba satirické časopisy jako Charlie Hebdo? Není svět sám o sobě dostatečná satira?

Kresby v Charlie Hebdo si kladou za cíl poskytnout názor na aktuální události za pomoci satirického jazyka. Jeho role je jasná: vnést jiný pohled do společenské debaty a na vnímání faktů. Pravidla, politická moc, pozemská i nebeská, instituce, ideologie, víry a tabu, nic z toho neunikne našemu kritickému a útočnému zájmu. Má pro čtenáře něco takového smysl? Rozhodně ano.

Vražedný útok na redakci Charlie Hebdo a židovský obchod ukázal strašlivý fanatismus islamistů. Vše o útocích čtěte zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital