Le Penová se ukázala jako baba Jaga. Ztrácí voliče, říká francouzský expert agentury IPSOS pro INFO.CZ

Markéta Žižková, Lucie Bednárová

Televizní debata před druhým kolem prezidentských voleb je ve Francii pro kandidáty už tradičně šancí získat na svou stranu poslední nerozhodnuté voliče. Marine Le Penové se to ale vůbec nepodařilo. Naopak jí hrozí, že o některé své podporovatele přijde. Experti její výstup dokonce hodnotí jako komunikační selhání. „Vystupovala jako agresivní žena. Megera, kterou nikdo nemá rád. Taková baba jaga,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ expert z francouzské pobočky agentury pro výzkum veřejného mínění IPSOS Yves Bardon. Přinese to body Emmanuelu Macronovi? A proč se Francie rozdělila na východ a západ? O tom všem mluvil Bardon pro INFO.CZ v pařížské pobočce IPSOS.

Ve středeční televizní debatě se proti sobě postavili Marine Le Penová a Emmanuel Macron. Jak si vedli?

Myslím, že lidé, kteří podporují Marine Le Penovou, byli velmi zklamaní. Vystupovala velmi agresivně, Macronovi skákala do řeči. Dělala chyby. Pletla si fakta. Pro Macrona bylo velmi jednoduché zůstat nad věcí. Když někoho volíte, tak se chcete ujistit, že je to dobrá volba. Čekáte silného lídra, který rozdrtí svého rivala. A to Le Penová neudělala.

Funkci ministra financí nepustím, premiér Chovanec je nepřijatelný, říká Andrej Babiš

I podle průzkumu mezi diváky debaty byl Macron více přesvědčivý než ona.

Ukázal tvář, kterou lidé neznali. Zůstali s Le Penovou jen dva. To je moment, kdy se rozhoduje. Strategie Marine Le Penové byla agresivita od začátku až do konce. To je chyba. Pokud totiž vůbec neměníte strategii, tak si na ni váš rival zvykne. Takže na začátku byl Macron trochu překvapený, ale pak pochopil, že to bude takto probíhat celou dobu. Stačilo mu zůstat klidný, aby lidem ukázal, že má charakter pro to být prezidentem. Dalším cílem je získat další voliče. To se ale Le Penové nepodařilo. Jen ukázala svou agresivní tvář.

Francie před druhým kolem voleb

Proč vůbec vystupovala tak agresivně, když se posledních letech snaží oddémonizovat tvář Národní fronty?

V debatě zničila svou strategii oddémonizování. Během let se snažila ukázat, že Národní fronta je strana jako všechny ostatní. Že ona je zodpovědnou, klidnou ženou, která rozumí problému a je schopná nabídnout řešení. V debatě ale vůbec nemluvila o svém programu. Navíc nechala Macrona, aby mluvil o tom svém. Bylo to naprosté komunikační selhání.

Co bylo důvodem? Třeba byla ve stresu…

Existují dvě vysvětlení. Mohla být ve stresu. Ale tomu příliš nevěřím, protože se už roky pohybuje v politice. Dlouho je napadaná, i jako dcera Jean-Marie Le Pena. Myslím, že dostala špatnou radu, aby se snažila Macrona vyprovokovat. Jednoduše zapomněla, že ten se umí dobře ovládat. Takže nakonec ona byla tou agresivní ženou. Megerou, kterou nikdo nemá rád. Takovou babou jagou.

REPORTÁŽ: Chudoba a sebevraždy. Francouzští zemědělci se upínají k Le Penové

Mohla tím ztratit i některé své voliče?

Myslím, že ano. Mnoho lidí je velmi zklamaných. Čekali opravdového lídra. Jde o volbu francouzského prezidenta, ne jen o ledajaký boj. V takové debatě musíte ukázat, proč právě vy jste ten nejlepší. Když ztrácíte svou tvář, protože pro nic za nic útočíte na svého soupeře, tak lidi ztrácíte. Nepřijde o tak velké množství podporovatelů, protože mnoho Francouzů nemá rádo Macrona kvůli jeho minulosti bankéře a názorům podporujícím globalizaci. Ale cílem debaty je získat nové voliče. Já si nejsem jistý, že její komunikační styl a výroky mohly uklidnit Francouze, kteří mají velké starosti ohledně nezaměstnanosti, terorismu a poklesu kupní síly. To jsou tři hlavní obavy, které tu lidi mají. A já si nemyslím, že dokázala, že má pro každý z těchto případů připravené řešení.

Francie před druhým kolem voleb

Jak důležitá vůbec taková televizní debata je? Má moc přesvědčit nerozhodnuté voliče?

Máme k dispozici studii, která ukazuje, že kolem 80 procent Francouzů už je rozhodnutých. Obecně debata spíše potvrzuje jejich volbu. Kandidátům se může podařit získat váhající voliče, kteří mají k někomu blíže. Ale pro to je potřeba vystoupit naprosto excelentně.

Marine Le Penová pracovala ve své kampani hodně se strachem.

Ano, protože to je strach, co Francouzi nyní cítí. Odehrály se tu atentáty. Skoro tři sta lidí zemřelo během tří let – mezi nimi i novináři nebo kněz. To je pro lidi velmi šokující. Je to něco, co jsme neznali. Je jasné, že to je téma.

S Macronem revoluce nepřijde a Le Penová sama Francii z EU nevyvede, říká v rozhovoru pro INFO.CZ francouzský politolog

Podle vás Macron nabízí v této oblasti řešení?

Myslím, že to byla během debaty jeho slabina, protože přichází s řešením, které je mnohem méně radikální než to Marine Le Penové. Ale vedle toho tu je plno dalších témat jako nezaměstnanost, roboti nahrazující lidskou sílu, globalizace, které lidi znepokojují. Stejně tak obecný pokles významu Francie v kontextu globalizace.

Jacques Chirac, který postoupil před 15 lety do druhého kola prezidentské volby s jejím otcem, s ním odmítl vystupovat v televizní debatě. Nyní se nic podobného nestalo. Znamená to, že si Francouzi na radikální pravici zvykli?

Strategie oddémonizování Národní fronty spočívala v tom, že lidi přesvědčí, že vůbec nejde o extrémní pravici. Vyloučila svého otce z vedení strany a stejně některé zakládající kádry. Pustila se do svého otce poté, co kritizoval tryznu za policistu zavražděného na Champs-Elyseés, když tvrdil, že se více mluvilo o homosexuálovi než o policistovi. Udělala všechno proto, aby vytvořila úplně nový obraz naprosto vzdálený od extrémní pravice. Jenže v debatě tento obraz pokazila. Pracovat se strachem funguje, ale musíte také nabídnout řešení.

Francie před druhým kolem voleb

Je pro Macrona jednoduché přesvědčit voliče Fillona, aby hodili hlas jemu?

Myslím, že voliči Fillona, kteří byli přitahování Národní frontou, zůstali po debatě upřímně konsternování, protože čekali, že uvidí ženu, která bude schopná vést zemi. Pravicoví voliči cítí nostalgii po generálu de Gaullovi, chtějí důstojného lídra. Takže nechtějí vidět nervózní a agresivní ženu. Mélenchonovi voliči zas mají s těmi Le Penové společného obětního beránka - Brusel, Evropu, globalizaci, velké průmyslové podniky, burzy, bankéře... Le Penová měla obrovskou příležitost poukazovat na to, že Macron byl ministrem hospodářství, působil u Rotschildů, je to muž „globalizace, která ničí zaměstnanecká místa ve Francii“. Ale pořádně to neudělala. Takže i Mélenchonovi voliči jsou velmi zklamaní.

Očekáváte tak, že mnoho Francouzů k volbám vůbec nepůjde?

Myslím, že i lidé, kteří mají chuť k volbám nejít, nakonec půjdou. Protože nebudou chtít dát klíč k zemi takové osobnosti, jakou se Le Penová ukázala být.

Pokud se podíváme na hlavní téma voleb, je to ekonomická situace země?

To, o co v ekonomice běží, je nezaměstnanost. Ekonomika je pro lidi velmi abstraktní. Jediná věc, která se počítá, je zaměstnanost. Protože pokud nemáte pracovní smlouvu na neomezenou dobu, tak si nemůžete nic dovolit.

REPORTÁŽ INFO.CZ Z LILLE: Ani Le Penová, ani Macron. Týden do voleb levicoví voliči nevědí, koho podpoří

Boj s nezaměstnaností sliboval i dosluhující prezident Francois Hollande. Ale příliš se mu v tom nevedlo.

Nezaměstnanost je ve Francii problém už posledních 35 let. Deset procent aktivní populace je nezaměstnáných. To nejsou nejhorší čísla v Evropě. V Itálii nebo Španělsku jsou vyšší. Ale nacházíme se v zemi, kde se už 35 let slibuje, že se to změní, ale není vidět žádný výsledek. Deset procent nezaměstnaných, to jsou dva miliony lidí, dva miliony rodin. Dnes mají lidé pocit, že si žijí hůře než jejich rodiče a že jejich děti na tom budou ještě hůře. Je to negativní spirála. Francie je nejdepresivnější zemí světa. Naše průzkumy to ukazují.

Právě mezi lidmi v těžké životní situaci získává Le Penová velkou podporu.

Ano, to jsou lidé, kteří mají pocit, že jejich regiony chudnou. Když se projedete po Francii, tak uvidíte mnoho opuštěných továren. Nic tam není. Dříve se tam vyráběly auta, motocykly, kola, textil, zbraně… To všechno skončilo. A všude, kde nic nezůstalo, máte prostor pro Národní frontu.

Kterých oblastí se to například týká?

Jde o východ Francie poblíž měst Mety nebo Nancy, na hranicích s Lucemburskem a Belgií, kolem měst jako Amiens nebo Beauvais. Tam bývaly továrny, které zaměstnávaly velký počet lidí. Ale dnes už to vše skončilo. Ve Francii už nikdy nebudeme vyrábět kola. A to z naprosto jednoduchého důvodu. Kvůli robotům, na jejichž ovládání stačí jeden člověk. Dříve se výroby přesouvaly do Asie, kde byla práce levnější. Dnes už nejde o konkurenci mezi lidmi, ale mezi stroji. A to nemluvíme o žádném sci-fi, ale současném vývoji.

Ve vládě bez Babiše? Žádný problém, zůstaneme, říkají jeho spolustraníci

Podle výsledků prvního kola voleb to vypadá, že Francie je rozdělená na západ a východ. Západ volil Macrona, východ Le Penovou. Co je důvodem?

Jde o regiony, které se cítí opuštěné, kde neexistuje pro lidi žádná perspektiva. Kde není nic. A potom regiony, které alespoň trochu profitují z lokálních aktivit, třeba z turismu. V těch částech Francie, které se cítí jako rukojmí, roste pocit nostalgie. A není to jen rozdělení geografické, ale také kulturní a v přístupu k životu. Na jedné straně je pocit nostalgie a na druhé spíše optimistický přístup. Není totiž pravda, že by to na západě bylo nějak extrémně lehké.

Takže tam žijí více optimističtí lidé?

Nejde to dělit na optimisty a pesimisty, protože všichni Francouzi jsou pesimisté. (smích)

Le Penová několikrát zopakovala, že chce vyvést Francii z Evropské unie. Jak pravděpodobný tento scénář v realitě je?

Už změnila svůj názor. Říkala, že nepůjde o okamžitý krok, že je potřeba čas a vyjednávání o podmínkách s EU. Chtěla by pořádat referendum. Upřímně si myslím, že Francouzi se Frexitu bojí kvůli otázce peněz. Říkají: co se stane s našimi penězi, třeba kdyby se Francie vrátila k franku. Takže příliš realistický krok to není.

„Angličtina ztrácí význam,

Francouzi tedy obecně podporují EU. Proč je tedy pro Le Penovou tak důležité téma vystoupení z EU?

To je politický postoj Národní fronty dlouhodobě. Chtějí hranice, díky kterým budou moct kontrolovat pohyb lidí. Jsme v Schengenském prostoru, takže se migranti třeba z Itálie mohou přesunout do Francie. A Le Penová chce obnovit kontrolu a zastavit migraci, především tu z Afriky. Jednoduše řečeno: už žádní další lidé z Maghrebu a žádní muslimové. Je to totožné jako u Trumpa. Ten také říká Amerika na prvním místě.

Překvapily vás v něčem výsledky prvního kola?

Ne, to ne, protože IPSOS je institut, který předvídá výsledky velmi přesně. Takže my o tomto vývoji mluvíme už více jak dva roky. Spíše mě překvapuje, že přesto, že na to stále upozorňujeme, tak v tom vláda nic neudělala. Chápu, že se konalo překvapení v roce 2002, protože podpora Le Pena tehdy vyrostla velmi rychle. Ale o současném vývoji mluvíme už více jak dva roky. Upozorňovali jsme, že Marine Le Penová bude v druhém kole prezidentských voleb, protože lidé nedůvěřují řešením současných politiků, kteří nevykazují žádné výsledky. Navíc se přidává nový strach spojený s migranty, terorismem a islámem.

Pár dní před druhým kolem předpovídáte, že Marine Le Penová volby prohraje. Jaký bude její další osud?

Bude chtít ukázat, že je jedinou opoziční silou, která je schopná shromáždit kolem sebe lidi zklamané Macronem. Lidi, kteří si třeba myslí, že politici nedělají nic tváří v tvář terorismu. Bude se stavět do role jediného politika, který by s tím mohl něco udělat v příštích volbách v roce 2022. To už bude možné vystavit Macronovi účet za jeho pětileté působení. A je pravděpodobné, že bude kandidovat znovu, protože je mladý. Takže Le Penová bude moct ukázat na všechno, co nasliboval a nesplnil. Ale nesmí být tak neúspěšná jako v poslední televizní debatě.

SDÍLET
sinfin.digital