Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Maďarsku přitvrzuje. Poslední nezávislé regionální deníky skoupili oligarchové napojení na Orbána

V Maďarsku přitvrzuje. Poslední nezávislé regionální deníky skoupili oligarchové napojení na Orbána

Posledních pět nezávislých regionálních deníků v Maďarsku skoupili v posledních dnech oligarchové napojení na premiéra Viktora Orbána, tvrdí nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Nyní, osm měsíců před parlamentními volbami, tak nyní příznivci Orbánova politického hnutí Fidész ovládají v Maďarsku všechny regionální deníky, které jsou díky tamním specifikům čtenější, než celonárodní listy. „Koncentrace vlastnictví médií se v Maďarsku dostala na novou, groteskní úroveň,“ komentuje situaci RSF.

„Skoupení deníků je prozatím posledním z útoků na pluralismus v Maďarsku, kde se vláda snaží udržet a rozšířit moc nad jednotlivými médii,“ tvrdí Reportéři bez hranic, nevládní organizace monitorující míru svobody tisku ve světě.

Skoupení deníků mělo rychlý spád. Na konci července započal akvizici skupiny Lapcom Group vydávající deníky Kisaföld a Délmagyarország bývalý hollywoodský producent a přítel Viktora Orbána Andy Vajna. Zároveň rakouská mediální firma Russmedia 31. července oznámila, že prodá lokální deníky Hajdú-Bihari Napló, Észak-Magyarország a Kelet-Magyarország Heinrichovi Pecinovi, bývalému vlastníkovi deníku Népszabadság.

Tento deník oficiálně skončil z finančních důvodů, nicméně novináři, kteří pro list pracovali, tvrdí, že byl uzavřen na politickou objednávku. Pecina byl rovněž zprostředkovatelem, který na konci loňského roku zařídil prodej vydavatelství Mediaworks, které vydává 13 lokálních deníků, Orbánovu kamarádovi ze školních lavic Lörincovi Mészárosovi.

Regionální deníky v Maďarsku jsou díky specifikům země čtenější, než celostátní listy. Podle údajů serveru Hungarian Free Press je nejčtenějším celostátním deníkům Magyar Nemzet s 22 tisíci prodanými výtisky. Oproti tomu regionální deník Zalai Hírlap prodá 39 tisíc výtisků a deník Napló 32 tisíc výtisků.

„Tyto poslední akvizice, které uskutečňují příznivci vládní strany, dále potvrzují, že vláda má stále snahu média ovládat. Zejména znepokojující je tento zásah do nezávislosti médií v kontextu blížících se parlamentních voleb,“ uvedl RSF.

Maďarsko je nyní v žebříčku Indexu svobody tisku RSF na 71. místě ze 180 států, oproti roku 2016 si pohoršilo o dvě místa. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1