Aktivisté z Greenpeace vyšplhali na Eiffelovku. Udeřili proti Le Penové | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aktivisté z Greenpeace vyšplhali na Eiffelovku. Udeřili proti Le Penové

Aktivisté z Greenpeace vyšplhali na Eiffelovku. Udeřili proti Le Penové

Aktivisté ekologické organizace Greenpeace ráno vyšplhali na Eiffelovu věž v Paříži, aby tam vyvěsili transparent s tradičním heslem republiky Svoboda, rovnost, bratrství a také s výrazem "Resist", chápaném jako výzva k odporu proti krajně pravicové kandidátce před nedělním klíčovým druhým kolem prezidentských voleb.

Francouzi v neděli zvolí novou hlavu státu. Na výběr mají mezi exministrem hospodářství Emmanuelem Macronem a vůdkyní Národní fronty Marine Le Penovou. Akce Greenpeace se odehrála v poslední den volební kampaně.

Média se pozastavují nad tím, jak mohlo přinejmenším šest aktivistů vyšplhat na úroveň prvního patra Eiffelovky a vyvěsit mezi pilíře žlutý transparent o rozměrech zhruba 30 na 10 metrů, přestože v zemi stále platí výjimečný stav a věž střeží po zuby ozbrojené hlídky.

Šéf francouzské odbočky Greenpeace potvrdil v rozhlase, že transparent má "bojovat proti oživení nacionalismu a autoritářskému režimu v jakékoliv podobě".

„Je naléhavě potřebné připomenout hodnoty, které Národní fronta nereprezentuje,“ prohlásil Jean-François Julliard. „Marine Le Penová nebude respektovat svobodu, neslíbí rovnost všech a nepředvede žádné bratrství s těmi, kteří jej potřebují. Je to tady jako naléhavá připomínka, že je nutné se při nedělním hlasování zmobilizovat proti Národní frontě na obranu těchto hodnot,“ dodal.

Stejný výraz #Resist používala Greenpeace zejména ve Spojených státech v souvislosti s Donaldem Trumpem.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.