Alkohol a cigarety? Za co lidé utrácí dávky ve skutečnosti | info.cz

Články odjinud

Alkohol a cigarety? Za co lidé utrácí dávky ve skutečnosti

Dávky lidé obvykle utrácí za alkohol a cigarety. Názor rozšířenými mezi mnoha běžnými lidmi, ale i některými odborníky. Podle nové studie je ale toto tvrzení nepravdivé. Alespoň to ukazuje 19 průzkumů z celého světa. 

O tom, jak pomoci těm nejchudším, se vedou spory léta. Existuje několik způsobů. Některé vlády rozdávají stravenky, jiné nabízejí levné bydlení nebo jídlo zdarma. Stále častěji ale i ty chudší státy jednoduše nejchudším posílají peníze. Někde třeba za předpokladu, že rodina splní určité podmínky - například pošle děti do školy nebo na očkování. V jiných zemích jsou jedinou podmínkou nízké příjmy.

Cíl podobných vládních programů je jasný - snížit míru chudoby. Mnozí politici i odborníci často připomínali, že jednoduše získané peníze lidé mohou utratit za alkohol a cigarety. V Keni udělali podrobný výzkum a dospěly k zajímavému zjištění. Opak je pravdou, informoval server Quartz.

Nedávno zveřejněná studie od Davida Evanse ze Světové banky a Anny Popové ze Standfordské univerzity dokazuje, že finanční dávky mají opačný efekt na konzumaci tabáku a alkoholu, než by se dalo čekat.

Oba vědci prověřovali 19 studií uskutečněných po celém světě, které hodnotily vliv dávek na výdaje utracené za tabák a alkohol. Ani jedna z nich nepotvrdila, že by příjemci za alkohol a cigarety utráceli více. Naopak pokud lidé dostali nějaké finanční příjmy, spotřeba alkoholu a tabáku u nich klesla. 

Podle expertů existuje několik možných vysvětlení, proč se tak děje. Jedna teorie tvrdí, že pokud mají lidé opravdu málo peněz, investice do vzdělání z toho mála, co mají, jim přijdou marné. Když se ale příjem domácnosti zvýší, rozhodnou se investovat do vzdělání více a omezí kvůli tomu i konzumaci alkoholu a tabáku.

Druhá teorie zase tvrdí, že pokud se lidem věnuje určitá částka, která je určená ke specifickému účelu, většinou ji opravdu k těmto účelům použijí. To znamená, že pokud místním řekli, že dávky jim dávají primárně na vzdělání, na vzdělání je i většinou použijí. Aniž by je někdo nutil.

Poslední pak tvrdí, že důvod je v pohlaví. Finanční příspěvky cílí často na ženy, které jsou příjemcem peněz. Když žena drží rodinou kasu, je pravděpodobnější, že peníze utratí za jídlo, zdraví dětí či jejich studia.

Ať už je důvod jakýkoliv, důležitý je závěr studie. Tvrzení, že dávky lidé utrácí za zábavu v podobě alkoholu a cigaret, neplatí. Alespoň tedy ve zkoumaných případech.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud