Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Alternativní fakta podruhé. Trumpova poradkyně hájila migrační výnos masakrem, který se nestal

Alternativní fakta podruhé. Trumpova poradkyně hájila migrační výnos masakrem, který se nestal

Kontroverzní dekret prezidenta Donalda Trumpa, který zakazuje vstup do USA obyvatelům sedmi převážně muslimských zemí, jeho poradkyně Kellyanne Conwayová obhajovala poukazem na masakr ve městě Bowling Green, který podle ní spáchali dva uprchlíci z Iráku. Pozornost světových médií dnes tento argument upoutal hlavně proto, že v ospalém městečku na jihozápadě amerického státu Kentucky k žádnému podobnému činu nikdy nedošlo. Conwayová uvedla, že slovo masakr použila omylem.

„Vsadím se, že je pro lidi žhavou novinkou, že prezident Obama na šest měsíců zastavil program pro irácké uprchlíky poté, co do této země přišli dva Iráčané, radikalizovali se a stali se strůjci masakru v Bowling Green," uvedla Trumpova poradkyně Conwayová ve čtvrtečním rozhovoru se zpravodajskou stanicí MSNBC na obhajobu kontroverzního exekutivního příkazu. "Většina lidí o tom neví, protože o tom média neinformovala," dodala poradkyně.

Jak informovala americká média, nedošlo ve městě Bowling Green nikdy k žádnému podobnému masakru a stejně tak Trumpův předchůdce v úřadu Obama nikdy nezastavil program pro přijímání uprchlíků z Iráku.

Podle listu The Washington Post se ve skutečnosti události odehrály zcela jinak. V roce 2011 byli v Bowling Green skutečně zadrženi dva Iráčané, kteří však neplánovali žádný teroristický útok na americké půdě, ale snažili se poslat peníze a zbraně radikálům z teroristické sítě Al-Káida působícím v jejich vlasti. Ještě v Iráku také muži nastražili výbušniny na americké vojáky. Oba Iráčané, kteří se podle agentury AP do USA dostali omylem, si později od soudu odnesli dlouholeté tresty vězení. Obamova vláda v reakci na tento případ nařídila zpřísněnou kontrolu iráckých uprchlíků, program na jejich přijímání ale nikdy nezastavila.

Conwayová dnes na twitteru napsala, že se zmýlila. Místo masakru v Bowling Green prý chtěla říct teroristé z Bowling Green. Chybnou informaci o Obamově uprchlickém programu ale nijak nekomentovala.

Na sociálních sítích se výrok prezidentovy poradkyně stal terčem mnoha vtipů. Řada uživatelů dnes žertem truchlila za neexistující oběti z Bowling Green.

Šéfka Trumpovy volební kampaně a nynější poradkyně amerického prezidenta Conwayová už před časem upoutala pozornost svým komentářem ke sporu o počet lidí, kteří se zúčastnili Trumpovy inaugurace. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer uvedl, že účast byla "vůbec nejvyšší". Ze srovnávacích fotografií bylo ale jasné, že na inauguraci Trumpova předchůdce Baracka Obamy přišlo mnohem víc lidí. Conwayová uvedla, že Spicer nelhal, nýbrž poskytl novinářům "alternativní fakta".

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744