S Trumpem se mění slovník Američanů. Lež se nově řekne "alternativní fakta"

Markéta Žižková

Donald Trump je v úřadu teprve několik dní, ale už mění americký slovník. Rozlišování mezi pravdou a lží už podle všeho patří minulosti, teď proti sobě stojí pravda a "alternativní fakta". Obrat použila Trumpova poradkyně Kellyanne Conway v nedělním vysílání stanice NBC v reakci na obvinění, že prezidentův mluvčí Sean Spicer lhal o počtu Američanů na páteční inauguraci. 

Rozčílily ho hlavně fotografie, které ukazují prázdné plochy v parku před Kapitolem během pátečního ceremoniálu. „Pronesl jsem projev, rozhlédl jsem se a vypadalo to, že na té ploše je milion, milion a půl lidí,“ tvrdil i jeho nadřízený Trump během víkendové návštěvy sídla CIA.

Trump telefonoval s Netanjahuem, izraelského premiéra pozval do Washingtonu

V neděli se pak Trumpova poradkyně Kellyanne Conway objevila v pořadu televizní stanici NBC. Když se jí moderátor několikrát ostře zeptal na nepravdivé tvrzení, odpověděla, že nejde o lež, ale „alternativní fakta“. Američané se teď na Twitteru baví zprávami, že „alternativní fakta“ začnou využívat třeba při vyjednávání bankovní půjčky. Zároveň ale někteří ukazují na podle nich děsivý rozměr celé kauzy, kdy Trump zahájil své prezidentství lží. A jeho administrativa vymlouváním.

Trvalo to jen hodiny. Trump vyhlásil válku médiím

Vydaly se na inauguraci davy?

Jaký byl přesný počet lidí sledující páteční ceremoniál není možné určit. Podle některých amerických médií se číslo pohybovalo kolem 250 tisíc. Podle agentury Reuters inauguraci na místě sledovalo očividně méně lidí než Obamovu v roce 2009. Té se podle washingtonských úřadů zúčastnilo na 1,8 milionu osob. Podle deníku Washington Post byl počet lidí, které svezlo tamní metro nižší než během obvyklého pracovního dne, což má ukazovat na to, že se na inauguraci žádné davy nevydaly. V pátek svezla podzemka 570 557 cestujících. V den Obamovy první inaugurace jich bylo 1,1 milionu.

Jaké je Obamovo dědictví

Trump dnes startuje svůj první pracovní týden v roli amerického prezidenta. Čeká ho hlasování zahraničního výboru Senátu o tom, zda se bývalý šéf ropné firmy Exxon Mobile Rex Tillerson stane šéfem americkém diplomacie. Senátoři mají rozhodnout také o nominaci Mikea Pompea do funkce ředitele agentury CIA.

SDÍLET
sinfin.digital