Trump telefonoval s Netanjahuem, izraelského premiéra pozval do Washingtonu

Za Baracka Obamy nebyly vztahy mezi Spojenými státy a Izraelem často takové, jak by si židovský stát představoval. Politické špičky teď vidí naděje na utužení vztahů ve vstupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu.

Pozvání do Washingtonu, sídla amerických prezidentů, se po nedělním telefonickém rozhovoru dočkal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Oba státníci by se měli sejít k jednání v únoru, jak uvedla izraelská strana.

Bílý dům v prohlášení potvrdil Trumpovo pozvání pro Netanjahua a uvedl, že oba státníci se dohodli, že budou pokračovat v těsných konzultacích o regionálních tématech, jako je „hrozba představovaná Íránem.“ Informovala o tom agentura Reuters.

„Jedinou cestou k míru jsou dva státy.“ Šéf americké diplomacie obhajoval hlasování, které rozlítilo Izraelce

V telefonátu politici diskutovali o jaderné dohodě s Íránem, mírovém procesu s Palestinci a dalších otázkách. Trump podle informace Bílého domu zdůraznil Netanjahuovi, že izraelsko-palestinský mír mohou dojednat pouze přímo obě strany. Rozhovor, který oba státníci označili za vřelý, se uskutečnil jen pár hodin poté, co jeruzalémská radnice schválila stavební povolení pro více než 560 domů pro Židy ve východní části města.

Netanjahu v telefonátu podle prohlášení svého úřadu „vyjádřil přání těsně spolupracovat s prezidentem Trumpem na vypracování společné vize dosažení pokroku na cestě k míru a bezpečnosti v regionu, bez jakýchkoliv rozporů mezi Spojenými státy a Izraelem.“

SDÍLET
sinfin.digital