Asad se chystá dobýt zbytek rebelující Sýrie. Opustí Turecko své spojence? | info.cz

Články odjinud

Asad se chystá dobýt zbytek rebelující Sýrie. Opustí Turecko své spojence?

Tři miliony Syřanů z poslední rebelské provincie Idlib se opět ocitly ve smrtelném ohrožení. Kazetové bomby shazované ruským i syrským letectvem už vyhnaly nejméně 150 tisíc lidí z jejich často prozatímních domovů. V regionu se totiž shromáždili povstalci i jejich rodiny, kteří předtím dostali možnost opustit jiné syrské oblasti poté, co složili zbraně.

Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) minulý týden informovala, že rusko-syrské nálety během poslední ofenzivy proti regionu zahubily nejméně 180 lidí. Poslední vlna útoků začala koncem dubna. Jde tak o největší eskalaci syrského konfliktu od loňského léta. Přinášíme odpovědi na základní otázky ohledně případné bitvy o Idlib.

Proč je Idlib důležitý?

Tato provincie – plus nevelké části přilehlých oblastí – je dosud v rukou arabských rebelů, kteří po roce 2011 povstali proti damašské vládě Bašára Asada. Jde o poslední důležitý povstalecký region. S jeho pádem symbolicky skončí občanská válka vedená mezi arabsky hovořícím obyvatelstvem Sýrie, a to vítězstvím Bašára Asada.

Ani po případném dobytí Idlibu ale nebude mít syrský diktátor přímou kontrolu nad celým územím předválečné Sýrie. Severozápad země při hranici s Tureckem sice nepřímo, zato pevně řídí skrze spřátelené milice Ankara. Na severovýchodě si pak vytvořili samosprávu Kurdové. Tito nejsou – podobně jako Turci – nadšenými Asadovými spojenci, vykazují ale tendenci k dohodě. Otázkou je, zda k ní dojde.

Co se konkrétních (a krátkodobých) cílů týče, rusko-syrská operace na jihu provincie Idlib má v první fázi obnovit bezpečný provoz na dálnici, která spojuje Damašek s Aleppem. Tedy města, která byla jistě do začátku občanské války největšími ekonomickými centry země. Zatímco hlavní město přežilo konflikt bez větších ztrát, sídlo Arabům známé jako Halab utrpělo významné škody.

Rusko v SýriiRusko v Sýriiautor: Info.cz

Kdo Idlib kontroluje?

Významnou část provincie má nyní v držení radikálně islamistická skupina Tahrír aš-Šám, které je pohrobkem Fronty an-Nusrá. Ta byla až do roku 2016 přímou součástí mezinárodní islamistické sítě al-Káida. V jiných regionech vládnou skupiny buď spřátelené s Tureckem, nebo ostatní radikální organizace. V některých lokalitách přetrvaly i místní jednotky umírněných rebelů, ty jsou ale spíše v defenzivě.

Jak se na válce podílí Kreml?

Rusko už řadu let jednoznačně podporuje Asadův režim. Do bitvy o Idlib zasahují jeho letci přímo, když spolu se syrskými kolegy bombardují nejen vojenské, ale i civilní cíle. Podle agentury Reuters během této operace zasáhli nejméně deset škol a dvanáct zdravotnických zařízení.

Kdo kontroluje Sýrii?Kdo kontroluje Sýrii?autor: INFO.CZ

Jakou roli hraje Turecko?

Turecko prostřednictvím svých spojenců jednoznačně kontroluje území severozápadní Sýrie při vlastní hranici. Co se provincie Idlib týče, s Ruskem se loni dohodlo na nárazníkové zóně, jejíž účinnost nyní ale především Moskva a její syrští spojenci zpochybňují. Toto demilitarizované pásmo vzniklo právě z toho důvodu, aby odvrátilo hrozící syrskou vládní ofenzivu.

Je otázka, zda jsou nynější útoky předehrou k mohutné, koordinované akci proti Idlibu, nebo jde jen o snahu vyvinout tlak na Turecko, aby v rebelující provincii nastolilo řád podobný tomu, který existuje při jeho hranici. Damašek se ale mnohokrát nechal slyšet, že usiluje o obnovení Sýrie v předválečných hranicích, kterou by i nadále řídila dynastie alávitského klanu Asadů. Nyní už ovšem jako svého druhu kolonie dvou silných zahraničních protektorů – Ruska a Íránu, bez jejichž pomoci by režim nepřežil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud