Zvrat v honu na nejhledanějšího teroristu světa. Vůdce IS se nečekaně objevil na videozáznamu

rok

30. 04. 2019 • 19:24

Bývalý vůdce teroristického chalífátu se na videozáznamu vyjadřuje k aktuálním událostem včetně útoků na Srí Lance. Sedmačtyřicetiletý abú Bakr Bagdádí už přitom měl být dávno po smrti. Zprávy o jeho zabití přinesla světová média v minulosti hned několikrát.

„Islámský stát představuje i přes své omezené možnosti stále silnou hrozbu.“ V úterý to řekl irácký premiér Ádil Abdal Mahdí, který tak reagoval na překvapivé zveřejnění videozáznamu s abú Bakrem Bagdádím, vůdcem někdejšího teroristického chalífátu.

Džihádisté přišli s videozáznamem Bagdádího poprvé po pěti letech – naposledy ukázali svého vůdce v roce 2014, kdy vyhlašoval v mosulské mešitě vznik chalífátu. Poslední audiozáznam, v němž vyzýval své stoupence k dalšímu boji, se pak datuje do loňského září. Už několikrát se přitom v minulosti spekulovalo o Bagdádího smrti při náletech Američany vedené koalice.

Je to opravdu on, věří experti

Video nyní zkoumají západní tajné služby, jeho autenticitu zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. Podle expertů z amerického centra pro sledování extremistických skupin (SITE) je ale mužem na záznamu skutečně Bagdádí. Francouzský akademik Mathieu Guidere citovaný listem Le Figaro tvrdí, že biometrická analýza jeho hlasu i vizáže nechává jen málo prostoru k pochybám.

Bagdádí, který má zřejmě plnovous barvený henou, sedí na videozáznamu se zkříženýma nohama a 18 minut promlouvá ke svým spolubojovníkům. U nohou mu leží kalašnikov, jako by chtěl odkázat k videozáznamům svého souputníka a někdejšího šéfa teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina.

Jak je na džihádistických záznamech zvykem, datum pořízení není vidět. Video ale musí být aktuální, protože Bagdádí mluví o porážce Islámského státu v Sýrii a Iráku a oceňuje odhodlání jeho posledních bojovníků v syrském Baghúzu.

Srí Lanka byla odvetou za Baghúz

Konkrétně zmiňuje i francouzské teroristy Fabiena a Jeana-Michela Clainovy, kteří byli v bitvě o Baghúz zabiti. Nedávné atentáty na Srí Lance byly pak podle Bagdádího odvetou za smrt obou bratrů. Bagdádí ale zmiňuje i další nedávné události, jako je demise Abdalazíze Butefliky v Alžírsku nebo svržení súdánského prezidenta Umara Bašíra.

O těchto událostech ale terorista mluví na vloženém záznamu, upozornil na svém twitterovém účtu novinář Wassim Nasr. Samotné video podle něj bylo natočeno už před srílanskými útoky, někdy mezi 10. a 19. dubnem.

Cílem zveřejnění záznamu je povzbuzení stoupenců Islámského státu k dalšímu boji. Podle bezpečnostních expertů mohou spící buňky teroristů na Bagdádího poselství reagovat útoky v Evropě i na dalších místech během 10 či 15 dní.

Nejhledanější terorista světa, na jehož dopadení vypsaly USA odměnu nejdříve deset a později ji zvýšily na 25 milionů dolarů, se narodil v roce 1971 jako Ibráhím Avad Ibráhím Badrí ve městě Sámara. Už v mládí se věnoval recitacím koránu a žil podle striktních náboženských pravidel. Rychle proto získal přezdívku „věřící“.

Znalec koránu a milovník fotbalu

Po studiích islámu na univerzitě v Bagdádu učil korán děti v mešitě na jednom z tamních předměstí a ve volných chvílích se věnoval své další lásce, fotbalu. Přátelé z mešity o něm mluvili jako o Messim s odkazem na argentinskou fotbalovou hvězdu.

Na radu strýce se Bagdádí dal nejdříve k Muslimskému bratrstvu, po americké invazi do Iráku a svržení Saddáma Husajna pak v roce 2003 pomáhal založit jednu z odbojových skupin bojujících proti Američanům. V únoru 2004 byl při návštěvě jednoho z přátel zatčen ve Fallúdži. Američané ho tehdy ještě označili za civilního vězně, ne za nebezpečného džihádistu.

Ve věznici Camp Bucca strávil deset měsíců, vedl modlitby a opět se věnoval fotbalu – tentokrát mu vězni přezdívali Maradona, píše William McCants, autor knihy o IS.

Po propuštění se Bagdádí připojil k irácké odnoži sítě al-Káida vedené brutálním maniakem abú Músou Zarkávím, který proslul uřezáváním hlav zajatcům. Bagdádího organizace vyslala pokračovat ve studiích do syrského Damašku – diplomovaných a oddaných džihádistů tehdy moc neměla.

Založit Islámský stát v Iráku plánoval už Zavahrí, při náletu v roce 2006 ho ale Američané zabili. Jeho nástupce abú Ajúb Masrí už však tuto myšlenku uskutečnil, rozpustil organizaci al-Káida v Iráku a založil Islámský stát v Iráku, který však ještě nedisponoval žádným územím. Bagdádího tehdy pověřili spravováním náboženských záležitostí. Po smrti vůdců hnutí se ale tehdy 39letý Bagdádí dostal na vrchol.

Největší slávu zažil v létě 2014, kdy v mosulské mešitě al-Núrí vyhlásil vznik chalífátu. Sám sebe označil za chalífu a ty, kdož s ním nesouhlasili, za odpadlíky od víry.

4942925:article:true:true:true

SDÍLET