Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bitva o americký Ústavní soud. Trump nominoval nového člena, demokraté ho chtějí zablokovat

Bitva o americký Ústavní soud. Trump nominoval nového člena, demokraté ho chtějí zablokovat

Americký ústavní soud bude zřejmě brzy po roce znovu kompletní. Prezident Donald Trump nominoval v noci na dnešek nominoval na jeho člena konzervativního soudce Neila Gorsucha. Pokud ho schválí Senát, obnoví Gorsuch mírnou převahu konzervativců v instituci, která má zásadní vliv na řešení řady sporných otázek amerického politického a společenského života.

Gorsuch je zastánce původního významu textu ústavy a zákonů a odpůrce faktického vytváření zákonů soudy by měl být rovnocennou náhradou za loni zesnulého konzervativního soudce Antonina Scaliu. Podle agentury AP je znám jako obránce náboženských svobod a zastánce soudního přezkumu vládních regulací.

Pro Trumpa je Gorsuchova nominace do doživotní funkce zatím dlouhodobě nejvýznamnějším krokem od jeho lednového nástupu do funkce. Soudce Gorsuch je vynikající právník, má brilantního ducha a ohromnou disciplínu a získal podporu obou stran," prohlásil Trump při představování kandidáta v Bílém domě.

Trumpovu nominaci musí schválit Senát. Demokraté, kteří v něm jsou v mírné menšině, slíbili, že budou kandidáta velmi tvrdě prověřovat, a jejich šéf Chuck Schumer dal nedávno najevo, že hodlá zablokovat kohokoli, koho Trump nominuje.

Po Gorsuchově nominaci Schumer řekl, že má o kandidátovi "velmi vážné pochybnosti". Lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell naopak Trumpovo rozhodnutí nominovat Gorsucha označil za vynikající".

Gorsuch je od roku 2006 členem federálního odvolacího soudu pro několik západních států unie se sídlem v Denveru. Nominoval jej republikánský prezident George Bush mladší a při jeho potvrzování v Senátu se proti němu nikdo nepostavil.

Nyní jsou ale demokraté frustrovaní, že republikány ovládaný Senát loni odmítl jednat o kandidatuře soudce, jehož po Scaliově smrti nominoval jejich prezident Barack Obama. Od té doby je soud rozdělen na čtyři konzervativce a čtyři liberály a některým ožehavým tématům se prozatím záměrně vyhýbá.

Řada republikánů, jimž se osobně Trump, nelíbil, ho volila právě proto, že slíbil jmenovat do této doživotní funkce důsledně konzervativního soudce. Ten by měl ve prospěch konzervativního pohledu ovlivnit rozhodování v takových otázkách, jako je právo vlastnit zbraň, náboženská práva nebo problematika potratů.

Někteří demokraté naznačují, že budou chtít zabránit hlasování o Trumpově kandidátovi pomocí obstrukce, takzvaného filibusteru. K jeho překonání potřebuje Senát 60 hlasů, zatímco republikáni v něm mají jen 52 křesel.

Trump ale v případě obstrukce McConnellovi navrhl, aby se republikáni této překážky zbavil stejně, jako to udělali demokraté v roce 2013, kdy mírně ovládali Senát oni. Republikánské snahy o blokování Obamových kandidátů do federálních odvolacích soudů v roce 2013 zmařili demokraté tím, že prosadili ukončení obstrukčních debat pouhou nadpoloviční většinou.

Jiná možnost pro republikány v případě obstrukce je, že se pokusí přesvědčit pro podporu kandidáta nejméně osm demokratů. Podle pozorovatelů by na to mohli slyšet ti, které v roce 2018 čekají nové volby ve státech, které loni výrazně získal Trump.

Gorsuch dal v proslovu v Bílém domě najevo, že hodlá dodržovat konzervativní princip soudcovské zdrženlivosti a vyhýbat se aktivismu, čili snaze o tvůrčí výklad" ústavy a zákonů podle vlastních preferencí nebo potřeb doby". Respektuji skutečnost, že v našem právním řádu píše nové zákony Kongres, nikoli soudy . . . Rolí soudců je uplatňovat, nikoli měnit práci zákonodárců. Soudce, jemuž se bude líbit každý výsledek, jehož dosáhne, bude velmi pravděpodobně špatným soudcem." citovala kandidáta agentura Reuters.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744