Bývalí džihádisté: Trumpův výnos pomůže radikálům z Islámského státu nabrat nové bojovníky

Zákaz vstupu na americkou půdu pro občany ze sedmi muslimských zemí pomůže podle bývalých džihádistů takzvanému Islámskému státu vylepšit svou propagandu a pomoci nabrat do svých řad nové členy. Dekret, který se vztahuje na občany Íránu, Iráku, Sýrie, Súdánu, Libye , Jemenu a Somálska podpoří ideologii IS, řekl pro americkou televizi CNN bývalý radikál Abu Abdulláh.

„Může to zafungovat v rámci jejich propagandy. Můžou tak přesvědčit ty, kteří o tom pochybovali, že jde o válku proti islámu a všem muslimům,“ napsal muž novinářům CNN. Své skutečné jméno kvůli obavám o svou bezpečnost stejně jako další zdroje CNN tají.

Další bývalý džihádista CNN řekl, že Islámskému státu hraje do karet rozkol, který Trump zasadil mezi muslimy žijícími na Západě a jejich vlády.

Šedá eminence tahající za nitky Donalda Trumpa. Kdo je Steve Bannon?

„Trump Islámskému státu hodně pomohl, v podstatě pro ně představuje v určitém smyslu nástroj,“ řekl Brit, který v minulosti bojoval v Sýrii. „Na sociálních sítích teď hodně lidí cituje slova Anwara Awlakiho (jemenského radikálního duchovního) a jeho poslední projev, ve kterém tvrdil, že se Amerika postaví proti muslimům.“

Radikálové Trumpův krok přivítali

Stoupenci radikálních islamistů už na sociálních sítích výnos amerického prezidenta hojně komentovali o víkendu. Podle americké monitorovací služby SITE o zákazu vstupu psali jako o důkazu, že Amerika muslimy nenávidí.

Exkluzivně: Ministerstvo zahraničí se stalo obětí kybernetického útoku. Citlivá data údajně neunikla

Odborník na propagandu Islámského státu Charlie Winter říká, že v oficiálních publikacích organizace zatím reakci na Trumpův výnos neviděl. Věří ale, že může mít mnohem větší vliv, než mají v současnosti videa a další propaganda radikálů.

„Je pro ně v podstatě karikaturou zla, o které chtějí každého přesvědčit, že existuje.“ Řekl Winter CNN.

Trump už se mezitím objevil nejméně ve dvou videích, které Islámský stát v rámci své propagandy zveřejnil, jeho záběry použilo i somálské radikální hnutí Šabáb. V nich se v minulosti objevil i bývalý prezident Barack Obama.

Bojkot amerických demokratů. Zablokovali hlasování o dvou Trumpových kandidátech na ministry

Voda na mlýn i pro další skupiny

Trumpova zákazu můžou navíc využít i další skupiny. „Zákazem pro muslimy, jejich spojováním s radikálním islamismem, dodává Donald Trump munici a motivaci pro Al-Káidu i Islámský stát,“ říká Fawaz Gerges, předseda katedry blízkovýchodních studií na London School of Economics a autor knihy o historii IS.

Prezidentův výnos je podle něj v boji proti radikálům vysoce kontraproduktivní. Trump nicméně tvrdí, že nejde o zákaz pro muslimy. „Nejde o náboženství, jde o terorismus a snahu zajistit bezpečnost naší země,“ uvedl Trump krátce poté, co se na jeho hlavu snesla tvrdá kritika.

SDÍLET
sinfin.digital