Šedá eminence tahající za nitky Donalda Trumpa. Kdo je Steve Bannon?

Nikdo ho nevolil, jeho vliv na život Američanů ale den ode dne roste. Stephen Bannon je vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa, který mluví i do jeho současné migrační politiky. Od víkendu je také členem Národní bezpečnostní rady USA. Trump k němu měl blízko už dlouho. Muž, který stál v čele nacionalistického krajně pravicového zpravodajského webu Breitbart News, byl jeho našeptávačem ještě před vítězstvím v listopadových volbách. 

Právě Bannon stojí za pátečním kontroverzním dekretem, který zakázal vstup na americkou půdu pro občany sedmi muslimských zemí a který na 120 dní pozastavil program pro přijímání uprchlíků. Proti rozhodnutí v amerických ulicích o víkendu protestovaly desítky tisíc lidí a kontroverzní exekutivní příkaz namířený proti imigrantům ovládl také nedělní předávání hereckých cen v Los Angeles.

Život po Trumpově „zákazu muslimů“. Rozhovor INFO.CZ s Íránkou žijící v New Yorku

Prezidentský výnos, však může být pouhým náznakem toho, co Bannon jako Trumpův poradce dokáže. Už dnes se o něm hovoří jako o druhém nejsilnějším, nebo dokonce nejsilnějším muži v Bílém domě. Kritici, kteří poukazují na moc Bannona na twitteru ve velkém používají hashtagy #PresidentBannon a v souvislosti s protiimigračním výnosem také #StopPresidentBannon.

Získání křesla v Národní bezpečnostní radě (NSC), která je vrcholným shromážděním rozhodujícím o americké bezpečnostní a zahraniční politice, pro Bannona znamená další značné posílení pozice. Oslabeny byly naopak pozice ředitele národní zpravodajské služby a předsedy Spojeného výboru náčelníků štábů, kteří budou do NSC nově přizvání, pouze pokud to bude potřeba. V bezpečnostní radě tak ztratili stálé místo, zatímco Bannon k němu podle odborníků přišel jako slepý k houslím.

Ministryně nesouhlasila s migračním dekretem. Trump ji obratem vyhodil

Takovéto povýšení Bannona považují experti za bezprecedentní. Žádný prezident totiž nejmenoval do bezpečnostní rady člověka, který by neměl žádné odpovídající profesní nebo akademické zkušenosti. Na Trumpa se proto snáší kritika, že NSC politizuje a jmenování Bannona do rady připomíná praktiky v nedemokratických státech. Bílý dům se však brání tím, že Bannon dříve sloužil jako důstojník v americkém námořnictvu, a má proto znalosti v zahraniční politice i geopolitické situaci.

Ať už bylo jmenování Bannona do Národní bezpečnostní rady podle pravidel nebo ne, je jasné, že tak získá značný vliv na rozhodování v oblasti americké zahraniční politiky. To ale řadu amerických expertů děsí. Bannon se totiž už před lety proslavil svými kontroverzními výroky. „Jsem leninista. Lenin chtěl zničit stát a přesně to je můj cíl. Chci nechat všechno zhroutit a strhnout současný establishment,“ řekl v roce 2014 webu The Daily Beast.

Čísla versus Bílý dům: Trumpův zákaz nedává smysl

Mnohé o Bannonovi vypovídá jeho působení ve zpravodajském webu Breitbart News, nad kterým převzal kontrolu v roce 2012. Častým terčem nacionalistického zpravodajského portálu pod Bannonovým vedením byli přistěhovalci, především pak muslimové, Afroameričané ale také Židé. Titulky jako: „Byli byste raději, kdyby se vaše dítě nakazilo feminismem, nebo mělo rakovinu?“ nebo „Dělá feminismus z žen ošklivky?“ nejsou na Breitbart News žádnou výjimkou. Při prezidentské předvolební kampani web otevřeně podporoval republikánského kandidáta, čímž si také získal Trumpovu přízeň, která ho dnes vynesla do nejvyšších bezpečnostních kruhů v zemi.

Trumpův našeptávač dělá vrásky nejen celé řadě Američanů, ale i partnerů v Evropě. Bývalý belgický premiér a hlavní vyjednavač EU pro Brexit Guy Verhofstadt označil Bannonův „enormní vliv“ na Donalda Trumpa za hrozbu pro Evropskou unii. Zároveň uvedl, že EU má ve Spojených státech nejméně přátel v historii a připomněl Bannonovu oblibu evropských nacionalistů Nigela Farage a Marine Le Penové, která je kandidátkou na příští francouzskou prezidentku.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital