Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Blíží se obchodní válka s Británií? Premiérka Mayová nastíní dopady tvrdého brexitu

Blíží se obchodní válka s Británií? Premiérka Mayová nastíní dopady tvrdého brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová má v úterním projevu o brexitu signalizovat odchod Británie z jednotného trhu a celní unie bez privilegovaného vztahu s Evropskou unií. Britská média spekulují o tom, že Londýn signalizuje, že pokud Brusel omezí přístup Británie ke svému trhu, poohlédne se Spojené království jinde.

Úřad britské premiérky podle stanice BBC oznámil, že Mayová v úterním projevu vyzve k vytvoření "skutečně globální Británie" otevřenější světu. Britský ministr financí Philip Hammond německému listu Welt am Sonntag řekl, že Británie je připravena udělat, cokoli bude třeba, aby ochránila svou ekonomiku – včetně toho, že se odvrátí od evropského trhu jinam.

"Pokud Velká Británie opustí EU bez smlouvy o přístupu k jednotnému trhu, pak přinejmenším krátkodobě naše ekonomika utrpí. V takovém případě budeme muset změnit hospodářský model," řekl ministr.

Labouristický vůdce Jeremy Corbyn podle agentury Reuters řekl, že Mayová je připravena spustit obchodní válku, aby prosadila svou.

Britská média z těchto prohlášení usuzují, že Mayová je rozhodnuta opustit EU bez jakékoli formy privilegovaného partnerství, což je varianta označovaná jako "tvrdý brexit".

Britský ministr pro brexit David Davis listu Sunday Times řekl, že vládní stanovisko bude respektovat vůli lidu a bude trvat na tom, že země si musí udržet kontrolu nad přistěhovalectvím. Volným pohybem osob Evropská unie podmiňuje existenci bezcelního přístupu Británie k velkému kontinentálnímu trhu s půlmiliardou obyvatel.

"Vrátíme zpět do našich rukou kontrolu nad našimi zákony a nad migrací," uvedl Davis. "Budeme zároveň usilovat o zachování co nejširšího trhu s EU při dalším rozšiřování obchodních styků s ostatním světem," zdůraznil.

Během úterního projevu vystoupí Mayová v Londýně před publikem, ve kterém budou sedět mimo jiné zahraniční diplomaté či její vlastní brexitový vyjednávací tým. Jak uvedl úřad premiérky, v prohlášení Mayová zdůrazní, že je třeba, aby se Britové rozdělení výsledkem referenda sjednotili kolem společných cílů, kterými jsou například ochrana a posilování práv zaměstnanců.

V loňském hlasování se pro brexit vyslovilo 52 procent voličů, 48 jich bylo proti.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1