Nejistota a strach o peníze. Co přinese brexit pro Čechy v Británii?

Brexit vnáší nejistotu do vrcholných politických kruhů, na trhy, ale i do životů lidí. Otázka „Co mě čeká?“ leží v hlavě i Čechům ve Velké Británii. V krajním případě je sice jejich nucený odchod ze země teoreticky možný, bát se ale nejspíš nemusejí. Vláda je v otázce jejich dalšího pobytu mlčenlivá hlavně z taktických důvodů.

Je to zlomový okamžik nejen pro Brity samotné, ale i pro cizince v zemi. Brexit v době kolem referenda posílil nacionalistické a xenofobní nálady, které končily i případy napadení lidí z východní Evropy. To už sice do jisté míry odeznělo, celková nejistota spojená s odchodem země z Evropské unie ale přetrvává.

Nejasná budoucnost znervóznila řadu lidí žijících v zemi déle než pět let natolik, že se rozhodli pojistit a požádali si o občanství. Žádost má 85 stránek a cizinci v ní musejí vyplnit spoustu podrobností například o svém pracovním životě nebo cestách mimo Británii.

Ve Spojeném království žije 2,8 milionu lidí ze zemí EU. Podle odhadů české ambasády tu v loňském roce pracovalo kolem 37 tisíc Čechů, nejčastěji ve službách a pohostinství.

Podobnou taktiku nedávno zvolila i Češka Barbora Sládková, která ve Spojeném království žije už dvanáct let, z toho poslední čtyři a půl roku nepřetržitě. „Nebojíme se ani tolik o práci, jako spíše o naše životní investice, například pojištění, které si tu platíme,“ řekla pro INFO.CZ.

Nervozitu pociťují i cizinci, kteří na britských ostrovech žijí kratší dobu. Ani oni se papírování nevyhnou, protože nejspíš budou muset dokázat, že v zemi pobývali ještě před referendem o vystoupení.

Ti ostatní, kdo neuspějí a na občanství nemají nárok, nevědí s jistotou, co brexit přinese. Obavy z nejhoršího scénáře ale zdá se nejsou na místě. Podle informací britského tisku by se ani po odchodu Spojeného království z evropského společenství nemělo nic měnit a občané zemí EU budou moct v zemi zůstat.

Svědčí o tom dopis britského ministerstva vnitra, ve kterém se píše, že vláda premiérky Theresy Mayové „uznává, že občané EU jsou neocenitelným přínosem pro naši ekonomiku a společnost“.

„Czexit“ je nereálný, neuhráli bychom ani plichtu,

Mlčení jako taktika

Britové to odmítají vyslovit nahlas jen proto, že se bojí, aby jim to nepodkopalo pozici při budoucích jednáních s Bruselem a neohrozilo to postavení britských občanů v jiných zemích EU. „Premiérka jasně řekla, že chce ochránit status občanů EU, kteří tu již žijí. Nebylo by to možné pouze tehdy, pokud by výměnou za to nebyla ochráněna práva britských občanů v jiných státech EU,“ uvádí se doslova v textu, který podepsal ministerský úředník Peter Grant.

„V krajním případě opravdu hrozí, že by se tito lidé (občané EU žijící ve Velké Británii; pozn. red.) museli vrátit, ale podle mne to není pravděpodobné. Už jsou dávno integrovaní, mnohdy mají nárok na britské občanství a tamní ekonomika je potřebuje. Britové tohle všechno vědí a jsou podle mne smíření s tím, že tam zůstanou,“ řekl redakci INFO.CZ právník a analytik Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš.

Dopis britské ministerstvo vnitra poslalo organizaci Three Million, která podporuje občany EU v Británii, a skupině Francouzů žijících v Bristolu. Ti ještě před Vánoci upozorňovali na to, že v souvislosti s brexitem hrozí, že ze Spojeného království bude muset odejít až milion lidí.

Česku hrozí, že kvůli migraci dostane míň peněz od EU. Jak bude vypadat budoucí rozpočet?

„Text dopisu nás zklamal. Ať už se při jednáních stane cokoliv, bude se muset hledat způsob, jak registrovat tři miliony lidí. Pokud se s tím nezačne včas, bude to nemožné,“ myslí si předseda organizace Nicolas Hatton. „Ministerstvo vnitra je už teď zahlceno desítkami tisíc žádostí o trvalý pobyt. Systém nefunguje, a místo toho, aby se to řešilo, tak schováváme hlavu do písku. Je to opravdu šokující,“ nešetří ministerské pracovníky kritikou.

Jak to bude ve skutečnosti se ukáže už brzy. Brexit si většina Britů odhlasovala v referendu loni v červnu, oficiálně ale ještě nezačal. Britská premiérka má v úmyslu ho spustit letos na jaře, kdy začnou rozhovory vedoucí v několikaletém horizontu k odchodu země z Evropské unie.

 

SDÍLET
sinfin.digital