Články odjinud

Bosnu a Hercegovinu čekají volby. Hrozí násilí i rozpad, Evropa možná bude muset vojensky zasáhnout

Bosnu a Hercegovinu čekají volby. Hrozí násilí i rozpad, Evropa možná bude muset vojensky zasáhnout

Bosnu a Hercegovinu čekají v neděli parlamentní a prezidentské volby. V etnicky a nábožensky rozdělené zemi jde o ostře sledovanou záležitost, která i s ohledem na plány nacionalistických politiků může zafungovat jako rozbuška a v zemi znovu rozpoutat spirálu násilí. V takovém případě se nedá vyloučit nutnost ozbrojeného zásahu, který by s nejvyšší pravděpodobností padl na vojáky zemí EU, jež v zemi dohlíží na dodržování mírové dohody.  

Málokterá země na světě má tak nefunkční státní správu a komplikovanou politickou strukturu jako Bosna a Hercegovina. V neděli budou její občané volit členy pěti parlamentů, deseti kantonálních shromáždění, tři členy předsednictva celé země, tedy rotující prezidenty, a další představitele. Toto uspořádání není samoúčelné. Má vytvořit rovnováhu mezi Bosňáky, tedy místními muslimy, kteří jsou považovaní za samostatnou národnost, Chorvaty a Srby. A předejít tak opakování krvavé války, která si mezi lety 1992 a 1995 vyžádala více než sto tisíc obětí. 

Křehký politický systém ale zhruba od kroku 2006 nefunguje a víceméně jen přežívá.  Nedaří se udělat nutné ekonomické reformy, na byrokratických zádrhelech složitého schvalování různých předpisů (včetně třeba těch veterinárních) zkrachovala i cesta země do Evropské unie. Po volbách ale může nastoupit další, ještě větší paralýza. Vyloučit se nedá ani obnovení bojů či alespoň vypuknutí násilností mezi jednotlivými národnostmi.

Zdá se totiž, že za Srby by se do tříčlenného předsednictva Bosny a Hercegoviny mohl dostat Milorad Dodik. Ten se vůbec netají tím, že by rád dostal Republiku Srbskou, která je součástí Bosny a Hercegoviny a kterou řídí jako prezident, mimo Bosnu a Hercegovinu. Nejprve pro ni chce získat samostatnost a později ji připojit k Srbsku. Za to ostatně bojovali Srbové v občanské válce před vznikem nynější Bosny a Hercegoviny. Dodik provedl reformu policie Republiky Srbské, která se nyní více než policii podobá armádě, a ve své republice pravidelně hostí bývalé ruské vojáky a členy polovojenských oddílů ze sousedního Srbska.

Byrokratický a politický labyrint
V nedělních volbách budou občané Bosny a Hercegoviny volit čtyři prezidenty, dva viceprezidenty, členy pěti parlamentů a deseti kantonálních shromáždění. Země má 180 ministrů, ale jen 3,5 milionu obyvatel. Kdyby mělo Německo stejně ministrů na obyvatele, muselo by jich mít čtyři tisíce. V zemi je 212 tisíc státních zaměstnanců a jejich mzdy pohlcují třetinu státních příjmů. Bosna a Hercegovina se skládá z Republiky srbské a bosensko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny. Navíc je tu autonomní Distrikt Brčko. Komplikovaná struktura má vyvažovat sílu jednotlivých národů – Bosňáků, Chorvatů a Srbů - a vznikla na základě tak zvaných Daytonských dohod, které v roce 1995 ukončily občanskou válku.

Pomoci mu může Chorvat Dragan Čovič. Samozřejmě, chorvatští a srbští nacionalisté jsou oficiálně nepřátelé a bojovali proti sobě v občanské válce, ale Čovič, který má také šanci dostat se do předsednictva, má podobný cíl jako Dodik. Chce v Bosně a Hercegovině vytvořit chorvatskou republiku Herzeg-Bosna. Zatím je totiž Bosna a Hercegovina tvořena dvěma republikami, Republikou srbskou a Federací Bosny a Hercegoviny, což je fakticky republika, kterou spolu sdílejí Bosňáci a Chorvaté. Jenže Čovič chce pro Chorvaty samostatnou republiku a nakonec přičlenění k Chorvatsku.

Vše bude záviset na výsledcích voleb. Přímo po nich podle analýzy serveru IHS Jane's specializovaného na bezpečnostní rizika nehrozí vypuknutí velkého konfliktu, jen občanské nepokoje avšak s nutností ozbrojeného zásahu. Analytici IHS Jane's věří tomu, že odstředivé tendence nakonec nemusí převládnout. Realizace plánů Dodika a Čoviče, pokud pro ně získají ve volbách silnou podporu, by ale znamenala rozpad Bosny a Hercegoviny.

Srbové a Chorvaté by se pak pravděpodobně poprali o její zbytek obydlený hlavně Bosňáky. Ostatně takový plán existoval už v devadesátých letech, ale Bosňáci byli odhodláni se bránit a totéž by udělali zřejmě i nyní. Ne že by k tomu došlo okamžitě, ale Dodik a Čovič mohou ještě více znefunkčnit fungování celého státu a vyvolat chaos. Pokud budou navíc oba podporovaní ozbrojenci ze zahraničí, stačí malý incident, a mohou vypuknout ozbrojené střety.

Takovému vývoji by měl zabránit mezinárodní správce Bosny a Hercegoviny, kterým je v současnosti Rakušan Valentin Inzko. Může vetovat a nechat změnit zákony a má dbát na naplňování mírových ujednání z Daytonu, na jejichž základě v roce 1995 Bosna a Hercegovina vznikla. Pokusy o její rozdělení by byly proti těmto dohodám. Otázkou je, kdo by rozhodnutí Inzka vynucoval. Mělo by jít o vojáky zemí Evropské unie, kteří mají nad naplňováním mírové dohody dohled. Momentálně je ale v Bosně a Hercegovině rozmístěných pouhých šest stovek vojáků a ti nemají v případě větších nepokojů šanci. Otázkou je, zda by evropské země v případě potřeby dokázaly dostatečně rychle vyslat do Bosny a Hercegoviny posily, nebo by ji ponechaly svému osudu.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818