Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Bože, zachraň Avdijivku!“ Jak vypadá město, které je symbolem nových bojů na Ukrajině?

„Bože, zachraň Avdijivku!“ Jak vypadá město, které je symbolem nových bojů na Ukrajině?

Není o nich slyšet, ale stále tam jsou. Boje, které opět propukly na východě Ukrajiny, jako by svět radši neviděl, stejně jako lidi, kteří zůstali v bojové zóně. Malá část z nich se dočkala evakuace, většina jich zůstává v Avdijivce. Bez dodávek vody a elektřiny, v mrazech, které dosahují v noci -20 °C, zato s neustálým strachem o život.

Ranní nákup byl pro čtyřiadvacetiletou Nadju Volkovovou a její matku Katju typickou součástí dne. Poslední vlna bojů v Avdijivce to změnila. Katju při cestě zasáhl šrapnel a svým zraněním na místě podlehla. Nadja nemohla své matce a několikanásobné babičce nijak pomoci. Vedle těla zakrytého šálem s typickými ukrajinskými vzory, ve sněhu, který se zbarvil doruda, tak jen stála a čekala, až jí úřady pomohou matku převézt.

Ve městě zůstává řada starých lidí, někteří ztrácejí i tu trochu naděje, která jim zbývala. Šestasedmdesátiletá Valentina našla před dvěma lety v Avdijivce útočiště poté, co její rodné město Opytnoje v doněcké oblasti zachvátily boje. Raketa, která dopadla pět metrů od jejího současného domu, jej vážně poničila. Znovu tak začíná přemýšlet o stěhování.

Situaci lidí, kteří zůstali v Avdijivce, komplikuje výpadek dodávek vody a také elektřiny. Poškozené vedení limituje provoz tamní koksovny, která dodávala teplo celému městu. Ředitel podniku Musa Magomedov říká, že čtyři tisíce jeho zaměstnanců pracují přes čas, aby zajistili městu teplo. Bez elektřiny ale může koksovna fungovat jen asi na pětinu běžného výkonu.

Venku přitom panují mrazy, v noci teploty dosahují -20 °C. Z tisíců obyvatel Avdijivky se jich podařilo evakuovat pouze několik set. Těší je snad jen pomyšlení, že boje zatím nedosáhly takové intenzity, jako před dvěma lety o kus dál. „Není to Debalceve. Alespoň zatím ne,“ řekl reportérům rádia Svobodná Evropa Petro.

Mezi lidmi panuje beznaděj a někteří z nich dávno nemají ve vleklém konfliktu stranu, na kterou by se přiklonili. „Ukrajinští hrdinové? Co je tohle za hrdinský čin! Obě strany jsou plné zločinců,“ myslí si Viktor, který nepreferuje ani jednu z nich, a ukazuje přitom na dům svého souseda, ze kterého po zásahu raketou zbyly jen sutiny.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744