Boje na Ukrajině eskalují. První test vztahů mezi Putinem a Trumpem?

Palba ve východoukrajinském městě Avdijivka a jeho okolí propukla krátce po prvním telefonickém rozhovoru mezi novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Pro vzájemné vztahy to bude ostrá prověrka.

O víkendu spolu poprvé od inaugurace mluvili americký prezident Donald Trump a ruská hlava státu Vladimir Putin. V neděli večer pak propukly ostré boje na východě Ukrajiny v pětatřicetitisícovém městě Avdijivka. Pro administrativu Spojených států, která dávala najevo, že by ráda navázala bližší vztahy s Ruskou federací, než tomu bylo za Baracka Obamy, jde o nepříjemnou situaci.

Z porušení předvánočního příměří se vzájemně obviňují obě strany konfliktu, řada expertů ale varuje, že by mohlo jít o promyšlený krok ze strany Moskvy.

Když se střely zarývají až do duše: Příběhy z pozapomenuté ukrajinské fronty

V rámci telefonátu prezidentů padla slova o situaci na Ukrajině, kterou shodně oba chtěli pomoci zlepšit a stabilizovat. Trump se už v průběhu kampaně o konfliktu vyjadřoval často v souladu s politickým kurzem Kremlu a anexi Krymu na rozdíl od jiných státníků schvaloval.

Dobré vztahy se Spojenými státy chce ale navázat rovněž Ukrajina, která se vyslovila, že by ve své současné situaci zoufale potřebovala podporu nového vedení země. Padl dokonce návrh na setkání tamního prezidenta Petra Porošenka s Donaldem Trumpem v únoru, ačkoliv zatím není jasné, kde a kdy přesně by k němu mělo dojít.

S Trumpem přišla nejistota, boje na Ukrajině propukly nanovo.

Někteří bezpečnostní analytici se tak nyní domnívají, že ofenziva na východě Ukrajiny je prověrkou pro Trumpa ze strany Putina. Ruská strana se podle jejich mínění může snažit využít shonu po nástupu nového muže do Bílého domu k tomu, aby ustálila územní zisky v oblasti bojů. Kreml tak zároveň naznačuje, že je silným hráčem, do jehož sféry vlivu spadají rozsáhlá území včetně Ukrajiny.

Amerika zatím na novou vlnu násilností reagovala výzvou k obnovení dohod o příměří z Minsku a apeluje na obě strany, aby zastavily palbu. Podle Musy Magomedova ředitele koksovny v Avdijivce, kterého cituje list Washington Post, ale střelba neustávala ani v noci z úterý na středu.

Ukrajina chce postavit zeď, která oddělí oblasti boje se separatisty.

Město je bez dodávek elektrické energie a tekoucí vody. Ukrajinská vláda již nařídila evakuaci 12 tisíc z celkových více než 35 tisíc obyvatel Avdijivky. První odjezd záchranných autobusů z místa začal podle plánu dnes v osm hodin ráno místního času.

Ve Vídni jednal o situaci stálý sbor Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, kde Spojené státy zastupuje Kate Byrnesová. „Žádáme Rusko, aby zastavilo násilí, ctilo podmínky příměří, stáhlo své těžké zbraně a ukončilo pokusy o obsazení nového území za kontaktní linií,“ prohlásila Byrnesová v reakci na situaci na Ukrajině.

SDÍLET
sinfin.digital