Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi se v Kazachstánu převlékli za Borata. Policisty ale nepobavili, skončili před soudem

Češi se v Kazachstánu převlékli za Borata. Policisty ale nepobavili, skončili před soudem

Šestici českých turistů zadržela policie v Kazachstánu. Viní je z výtržnictví kvůli recesistické akci, při které se v centru hlavního města Astany převlékli za kultovní postavu Borata ze stejnojmenného filmu. Na sobě neměli nic jiného než typické Boratovy plavky a černé paruky.

Češi se chtěli vyfotit před panelem s nápisem „I love Astana“ (Miluji Astanu). Podle mluvčí tiskové služby astanské policie Sofie Kylyšbekové se fotili v „nevhodném stavu a byli obviněni za drobné výtržnictví.“

Jejich případ se dostal až před soud, který šestici propustil. Turisté ale museli zaplatit pokutu v přepočtu asi 1500 korun.

Událost vzbudila rozruch i na sociálních sítích. „Zajímalo by mě, jak by české úřady reagovaly, pokud by naši občané udělali totéž v jejich zemi,“ ptala se rozhořčeně na facebooku novinářka Assem Mirjekeevová. „Myslím, že by nereagovaly. Naše policie je příliš citlivá,“ dostalo se jí odpovědi.

 

Borat je v Kazachstánu kontroverzní postavou. Před lety ho vytvořil britský komik Sacha Baron Cohen. Vykreslil ho jako rasistického a sexistického kazašského reportéra. Kazachstán označil za díru plnou prostitutek. Většinu filmu přitom natočil v Rumunsku.

Kazašská vláda film zakázala promítat i prodávat na DVD. Navzdory popuzené reakci z nejvyšších kruhů ale vedl k výraznému nárůstu cestovního ruchu. Za něj v roce 2012 tamní ministr zahraničí Cohenovi dokonce poděkoval.