Češi se v Kazachstánu převlékli za Borata. Policisty ale nepobavili, skončili před soudem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi se v Kazachstánu převlékli za Borata. Policisty ale nepobavili, skončili před soudem

Češi se v Kazachstánu převlékli za Borata. Policisty ale nepobavili, skončili před soudem

Šestici českých turistů zadržela policie v Kazachstánu. Viní je z výtržnictví kvůli recesistické akci, při které se v centru hlavního města Astany převlékli za kultovní postavu Borata ze stejnojmenného filmu. Na sobě neměli nic jiného než typické Boratovy plavky a černé paruky.

Češi se chtěli vyfotit před panelem s nápisem „I love Astana“ (Miluji Astanu). Podle mluvčí tiskové služby astanské policie Sofie Kylyšbekové se fotili v „nevhodném stavu a byli obviněni za drobné výtržnictví.“

Jejich případ se dostal až před soud, který šestici propustil. Turisté ale museli zaplatit pokutu v přepočtu asi 1500 korun.

Událost vzbudila rozruch i na sociálních sítích. „Zajímalo by mě, jak by české úřady reagovaly, pokud by naši občané udělali totéž v jejich zemi,“ ptala se rozhořčeně na facebooku novinářka Assem Mirjekeevová. „Myslím, že by nereagovaly. Naše policie je příliš citlivá,“ dostalo se jí odpovědi.

 

Borat je v Kazachstánu kontroverzní postavou. Před lety ho vytvořil britský komik Sacha Baron Cohen. Vykreslil ho jako rasistického a sexistického kazašského reportéra. Kazachstán označil za díru plnou prostitutek. Většinu filmu přitom natočil v Rumunsku.

Kazašská vláda film zakázala promítat i prodávat na DVD. Navzdory popuzené reakci z nejvyšších kruhů ale vedl k výraznému nárůstu cestovního ruchu. Za něj v roce 2012 tamní ministr zahraničí Cohenovi dokonce poděkoval.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.