Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česku hrozí, že kvůli migraci dostane míň peněz od EU. Jak bude vypadat budoucí rozpočet?

Evropská unie chce v budoucnosti posílat do členských států víc peněz na bezpečnost a migraci. Podle informací INFO.CZ by to mohlo být na úkor evropských strukturálních fondů, které jsou důležitým příjmem pro český státní rozpočet.

Evropská komise má ještě rok na to, aby dala dohromady svou představu, jak by měl vypadat víceletý unijní rozpočet po roce 2020. Už teď se ale čile diskutuje o tom, co by se z něj v jaké míře mělo v nadcházejícím sedmiletém období platit. Podle informací INFO.CZ Brusel zvažuje změny, které můžou státy, jako je Česká republika, pořádně bolet.

Kvůli migraci a neustálé teroristické hrozbě jsou evropské instituce pod tlakem, aby nešetřily na bezpečnosti a ostraze vnější hranice. Pokud tyto hlasy v Bruselu vyslyší, zpozornět budou muset hlavně země, které ve velkém čerpají z evropských fondů. Takzvaná kohezní politika, která má pomáhat chudším zemím srovnat krok s těmi bohatšími, tvoří společně se zemědělskou politikou EU drtivou většinu rozpočtu, a je proto pravděpodobné, že by špičky evropského společenství sáhly pro potřebné peníze právě sem.

Rozpočet EURozpočet EUautor: Info.cz

„Z Komise zatím nepřišel žádný konkrétní návrh, a vše se proto zatím pohybuje v rovině spekulací, ale souhlasím s tím, že podobné obavy jsou rozhodně na místě,“ potvrdil redakci zdroj z blízkosti jednání s Evropskou komisí.

Co je víceletý rozpočet EU?
Víceletý finanční rámec stanovuje rozpočtové priority EU na sedmileté období a určuje limity pro jednotlivé roční rozpočty EU. S jeho návrhem přichází Evropská komise, ale finální rozhodnutí náleží členským státům, které musí hlasovat jednomyslně. Evropský parlament se k finančnímu rámci také vyjadřuje, může jej ale jen schválit či zamítnout. Do rozpočtu přispívají členské státy a jeho další zdroje tvoří zemědělské dávky, dávky z cukru, cla z obchodu se třetími zeměmi a podíl na DPH. V období 2014-2020 výše víceletého rozpočtu dosáhla 960 mld. eur.

Podobně mluví i český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který v Evropském parlamentu zasedá ve výboru pro rozpočtovou kontrolu. „Méně peněz v evropských fondech ve prospěch posílení bezpečnosti je trendem a podporuje ho například Německo. Jeho lidé o tom na rovinu mluví,“ řekl redakci.

Česko by proto podle něj nemělo stát stranou a mělo by se co nejrychleji zapojit do debaty o budoucích prioritách. „Měli bychom mít jasno v tom, co by měl unijní rozpočet podpořit. Posílení bezpečnosti není špatně, ale měli bychom si ohlídat, aby to nebylo na úkor fondů,“ dodal.

S brexitem přijde krácení

O tom, kolik na jakou prioritu nakonec zbude peněz, se ještě povedou diskuse. Co je ale jasné už teď, je celkový objem rozpočtu. Kvůli plánovanému odchodu Spojeného království, které do něj spolu s Německem odvádí nejvíce peněz, bude celková suma v každém případě menší. A škrtat se tak rozhodně bude.

Momentálně se hraje především o to, kdy se tak stane. Britská premiérka Theresa Mayová chce brexit oficiálně zahájit na jaře. Pokud mají jednání podle smluv EU trvat dva roky, teoreticky se může stát, že země odejde v roce 2019, tedy ještě před tím, než začne platit nový rozpočet.

„Pokud má EU nastaven rozpočet do konce roku 2020 a rok před koncem vypadne jeho druhý největší přispěvatel, tak je to velký problém,“ řekl redakci vysoce postavený úředník pracující v institucích EU. 

Strukturální fondy EU v ČR
Evropské strukturální fondy patří v případě České republiky k důležitým příjmům státního rozpočtu. V současném sedmiletém období může země získat až 24 miliard eur (přibližně 648 miliard korun).

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867