Chce přivést milion migrantů a platit jim statisíce, ujelo Orbánovi. Nevybíravě udeřil na Sorose | info.cz

Články odjinud

Chce přivést milion migrantů a platit jim statisíce, ujelo Orbánovi. Nevybíravě udeřil na Sorose

Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdě udeřil na svého úhlavního nepřítele, miliardáře George Sorose. Finančník je podle něj v čele impéria, které konspiruje s Evropskou unií proti lidem a chce do Evropy dostat množství migrantů, kterým bude platit. Orbán pro svá tvrzení nepředložil žádné důkazy, bizarní vyjádření ale zapadá do jeho dlouhodobé retoriky a postojů, kterými se proti Sorosovi a Bruselu vymezuje. Za to je terčem kritiky Evropské komise a spolu s vládmi Česka a Polska čelí řízení za to, že Maďarsko stejně jako zbylé dvě zmíněné země odmítlo přijímat migranty.

Orbán při vystoupení ve městě Baile Tusnad v rumunském Sedmihradsku tradičně hrál na protiislámskou notu. Muslimové podle něho považují svoji kulturu za silnější, než je ta křesťanská. „A silnější se nikdy nepřizpůsobí slabšímu,“ řekl. „Integrace se nikdy nemůže povést,“ dodal podle agentury MTI.

Orbán tvrdí, že vzniklo spojenectví mezi „evropskou byrokratickou elitou a impériem George Sorose proti lidem“. Americký finančník maďarského původu, kterého Orbán považuje za svého úhlavního nepřítele, má údajně plán, jak dostat do Evropské unie milion migrantů a dát každému z nich 15 000 eur (skoro 400 000 korun).

Maďarský premiér si zároveň pochvaloval spolupráci v rámci visegrádské čtyřky, kterou pojí mimo jiné podobné názory na migrační krizi v Evropě. Varšava, Praha, Bratislava a Budapešť jsou podle Orbána na jedné straně.

Za to státy V4 – s výjimkou Slovenska – shodně čelí kritice Bruselu a řízení pro nedodržování dojednaných podmínek. Země odmítly solidární přijímání prověřených žadatelů o azyl, ze kterého jejich vlády udělaly téma, kterým spíše straší veřejnost. Šéf Evropské komise Jean-claude Juncker kvůli tomu například nedávno prohlásil, že Maďarsko a Polsko by se dnes do unie s podobnými postoji nedostaly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud