Žena u koupaliště v Praze napadla muslimku v šátku. „I kdyby měla burkiny, násilí je zbytečné,“ říká psycholog

Info.cz, bel

22. 07. 2017 • 15:30

Nezvykle přímou potyčkou skončil konflikt dvou žen u koupaliště v pražské Divoké Šárce. Jak informoval Blesk.cz, návštěvnice si tam fotila muslimku v šátku, která ji následně poprosila, aby s tím přestala. Dočkala se místo toho kopanců a útočnice ji na místě začala údajně i škrtit. INFO.CZ v té souvislosti oslovilo psychologa Jiřího Brančíka, podle kterého musí muslimka v Česku předpokládat, že na veřejných místech jako jsou koupaliště vzbudí svým zjevem „zájem“ okolí a měla by se proto přizpůsobit okolnostem. Brančík ale zároveň zdůrazňuje, že by v žádném případě nemělo být reakcí podobné násilí.

„O české společnosti takové chování nevypovídá nic. Buďme s takovými závěry opatrní. Vypovídá to pouze o té dotyčné ženě. Pokud v popisované situaci použila násilí, tak to bylo naprosto zbytečné. A je jedno, zda byla napadená žena v šátku či třeba burkinách,“ komentuje incident na jednom z pražských koupališť psycholog Jiří Brančík.

Incident se odehrál, když se u koupaliště v Divoké Šárce – jak později upřesnila facebooková stránka Proti projevům nenávisti – snažila neznámá agresorka fotografovat dvojici žen se šátky na hlavě, které tam šly na výlet se skupinou dětí. Jedna z vedoucích družiny požádala fotografující ženu, aby toho zanechala, načež se dočkala útoku pěstí a kopanců. 

„Paní v šátku se pouze bránila, bylo to fakt hrozné a nikdo z kolemjdoucích nepomohl, všichni pouze přihlíželi. Zavolala jsem tedy policii a snažila se uklidnit všechny plačící děti,“ vylíčila okolnosti svědkyně události. Obě účastnice incidentu následně skončily na policejní stanici. „Případ řešíme jako přestupek proti občanskému soužití,“ uvedl k tomu policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Brančík je v souvislosti s tímto případem přesvědčený, že cizinci by měli respektovat pravidla země, ve které žijí nebo pobývají. „Pokud přijde žena v cizí zemi, kde to není zvykem, zahalená do šátku, tak musí předpokládat, že to minimálně vzbudí zájem,“ vysvětluje.

„Když Češka vyjede jako turistka třeba do Saúdské Arábie, tak také bude respektovat místní zvyklosti. Pokud se nepodřídí a půjde vyzývavě oblečená na místo, kde je to proti zvyklostem, tak se nedočká ani varování a v lepším případě skončí v cele předběžného zadržení,“ říká psycholog.

Debata o muslimských oděvech v Česku se nanovo rozeběhla v posledních dvou týdnech především po medializaci případu z aquaparku v Čestlicích, kde návštěvník zachytil na fotografii ženy koupající se v burkinách, což jsou celotělové ženské plavky zakrývající vše kromě konce končetin a obličeje. Některé české aquaparky a koupaliště je po vzoru vybraných zahraničních měst začaly zakazovat. Případ z Divoké Šárky je v kontrastu s tím mimořádnější, protože skončil fyzickým konfliktem, ačkoli napadená žena měla jen šátek na hlavě.

SDÍLET