Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína za 500 miliard dolarů přepíše ekonomickou mapu světa. Zeman věří, že ČR bude u toho

Čína za 500 miliard dolarů přepíše ekonomickou mapu světa. Zeman věří, že ČR bude u toho

Čínský prezident v Pekingu hostí první summit projektu Nová hedvábná stezka. Komunistická velmoc si od něj slibuje, že propojí desítky destinací a země tvořící velkou část světové ekonomiky. Podle analytiků může Čína do investičních projektů v příštích pěti letech nalít až 500 miliard dolarů, uvádí tisková agentura Bloomberg. A minimálně Pražský hrad věří, že z toho něco bude mít i Česko.

Jedním ze 30 státníků pozvaný na summit Nové hedvábné stezky je i prezident Miloš Zeman, který ve prospěch čínských plánů na poli globální ekonomiky lobuje dlouhodobě. V Číně se sešel s tamním prezidentem. 

„Smyslem našeho i dalších setkání je pomoci tento projekt realizovat. Z tohoto důvodu jsme s sebou přivezli 38 naprosto konkrétních projektů, protože nemám rád politické fráze,“ prohlásil Zeman. „Z těchto 38 projektů bude 22 podepsáno dnes nebo zítra a zbývajících 16 na česko-čínském investičním fóru v červenci tohoto roku,“ dodal.

„Hlavní poselství je to, že bychom rádi byli součástí Hedvábné stezky,“ řekl před Zemanovým odletem do Číny ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. „Je však třeba dodat, že preferujeme, aby Hedvábná stezka nebyla jednosměrka, ale aby měla dvousměrný provoz,“ podotkl s odkazem na to, že v současné době zboží většinou míří z Číny do ČR. Zda ale tato „ekonomická dálnice“ skutečně bude zahrnovat i Česko, zatím vůbec není jisté.

Čínský prezident podle tamní televize prohlásil, že jeho země je připravena prohloubit strategické vztahy s Českem. Vyzval k posílení spolupráce především v oblastech jaderné energetiky, finančnictví, vysokorychlostní železnice, moderních technologií, zdravotnictví.

Nová hedvábná stezka (OBOR) je megalomanský projekt ekonomické expanze Číny. Počítá s logistickým propojením asijské země s desítkami míst po celém světě prostřednictvím námořního uzlu. Vzniknout mají nové přístavy, silnice, železnice nebo ropovody a plynovody.

Čína do projektu investovala už 50 miliard dolarů, tato investice by se však v příštích letech měla razantně zvýšit.

Podle analytika finanční skupiny Credit Suisse Shena Hua by Čína měla do OBORu v příštích pěti letech "nalít" až 500 miliard dolarů. V Africe by navíc mohla uskutečnit dodatkové investice za dalších 79 miliard dolarů. Nejvíce čínských peněz by mělo mířit do Indie, Ruska, Indonésie, Íránu, Egypta, Filipín a Pákistánu.

„Projekt One Belt One Road je přínosný. Myslím, že se jej nemusíme obávat. To, co je jeho záměrem, je spojit stovky milionů lidí, velké trhy. A když na tom někdo vydělá, tak to je v pořádku,“ myslím si ekonom Jacob Frenkel.

Čínský prezident Si Ťin-pching se dlouhodobě snaží rozptýlit obavy, že projekt má jiné cíle. Dlouhodobě tak akcentuje takzvaná „tři ne“ – témata, která OBOR řešit nemá. Jsou jimi zásahy do vnitropolitických záležitostí jiných států, rozšiřování čínské sféry vlivu a snaha o hegemonii.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744