Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

FBI je zaujatá, tvrdí americké ministerstvo spravedlnosti. Agenti jsou prý nabroušení proti Trumpovi

FBI je zaujatá, tvrdí americké ministerstvo spravedlnosti. Agenti jsou prý nabroušení proti Trumpovi

Americké ministerstvo spravedlnosti našlo další velký balík elektronické pošty mezi dvěma pracovníky Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří byli zaujatí proti prezidentu Donaldu Trumpovi, oznámil generální inspektor ministerstva Michael Horowitz. Existence kontroverzních vzkazů už koncem loňského roku Bílému domu poskytla munici k tomu, aby FBI obvinil z politické předpojatosti.

Tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera už několik měsíců vyšetřuje údajný ruský vliv na předloňské prezidentské volby v USA. Bílý dům šetření označuje za hon na čarodějnice a využívá každé příležitosti, aby Muellerovu práci problematizoval. Využil k tomu i korespondenci dvou pracovníků FBI s obsahem namířeným proti Trumpovi. 

Agent FBI Peter Strzok a jeho milenka, právnička této organizace Lisa Pageová, si od roku 2015 napsali stovky textových zpráv, v nichž diskutovali o budoucí hlavě Spojených států. Nazývali Trumpa "idiotem" a "odpornou osobou". V textových zprávách si také psali, že vyhrát by podle nich měla demokratka Hillary Clintonová a že vidina Trumpova vítězství je děsivá. 

Část kompromitující pošty pronikla na veřejnost už v prosinci. Nyní ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se podařilo obnovit další, tentokrát pětiměsíční korespondenci Strzoka s Pageovou. Inspektor Horowitz prý nic nenamítá proti tomu, aby byla pošta předána třem kongresovýmvýborům, které se zabývají kauzou vlivu Ruska na americké prezidentské volby. 

Někteří republikánští kongresmani kontroverzními e-maily odůvodňují své tvrzení, že Muellerův tým není nezaujatý a jeho závěrům nelze věřit. Šéf Bílého domu už loni řekl, že FBI je "v troskách" a že jeho vedení je třeba vyčistit.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1