Volby: 2. kolo rozhodne o příštím prezidentovi, šance Drahoše a Zemana jsou vyrovnané

15. 01. 2018 • 16:02

Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční přesně dva týdny po tom prvním. 26. a 27. ledna Češi rozhodnou, kdo bude v čele země na dalších pět let. Z devíti kandidátů do druhého kola postoupili dva. Miloš Zeman získal 38,56 % hlasů a druhým postupujícím se stal Jiří Drahoš s 26,6 % hlasů. Volební místnosti se otevírají v pátek ve 14 hodin. V sobotu večer pak bude jasno o novém prezidentovi.

Přímá prezidentská volba je v České republice dvoukolová. Pouze v případě, že by jeden z kandidátů v prvním kole získal nadpoloviční počet všech hlasů, stává se vítězem a druhé kolo se nekoná. To se ovšem při historicky druhé přímé volbě nestalo a o přízeň voličů se tak teď ucházejí dva kandidáti.

Kompletní profil Miloše Zemana si můžete přečíst zde>>>

Kdy volit

Volební místnosti se otevírají v pátek 26. ledna ve 14 hodin. Volit může každý, kdo nejpozději druhý den voleb dosáhl 18 let a je občanem České republiky. K volbám je nutné dostavit se do volební místnosti v místě svého trvalého bydliště. Pro umožnění volby je nutné potvrdit svoji totožnost občankou, nebo pasem. V pátek jsou volební místnosti otevřené od 14 do 22 hodin, v sobotu 27. ledna od 8 do 14 hodin.

Voličský průkaz

I ti, kteří jsou v době druhého kola mimo své trvalé bydliště, se mohou voleb zúčastnit. Musí si ale včas vyřídit voličský průkaz, který je opravňuje k volbám v kterékoli místnosti. I tito voliči se ale musí u komise prokázat ještě nějakým dokladem totožnosti. Voličský průkaz si komise ponechává. Pro každé kolo voleb platí jiný voličský průkaz. Pokud jste nevyužili svůj průkaz pro první kolo, ve druhém jej nemůžete už využít. Volit je možné také v zahraničí.

Na rozdíl od prvního kola před druhým kolem nepřijdou volební lístky do schránky. Voliči je dostanou až teprve u volební komise. Za plentou pak vyberou ze dvou kandidátů svého favorita, jehož kandidátku vloží do obálky, kterou dostali od komise.

Co nedělat u voleb

Co se týče úprav volebního lístku, není nutné na něj cokoli psát nebo kroužkovat, jako například u parlamentních voleb. Pokud chce ale někdo komisi něco sdělit a na lístek napíše nějaký vzkaz, tak pokud je i poté vidět, kterému kandidátovi lístek patří, podobná úprava lístek neznehodnocuje.

Kompletní profil Jiřího Drahoše naleznete zde>>>

Lístek ale nesmí být přetržený, přestože drobné natržení se toleruje. Pokud někdo vloží do obálky kandidátku Zemana i Drahoše, nedostává každý jeden hlas, ale nikdo nedostává žádný. Nepočítá se také volební lístek, který není oficiální, stejně tak se nepočítají hlasy, které by voliči vhodili do urny bez obálky.

Preference

Před druhým kolem se opět objevily výsledky několika průzkumů. Jejich závěry se ovšem poměrně značně rozchází. Agentura STEM/MARK přisuzuje větší podporu Jiřímu Drahošovi, dle dat agentury TNS Kantar a Median má mírný náskok Miloš Zeman. Všechny průzkumy ale předvídají těsný výsledek.

Proměňují se také tipy sázkařů. Přestože dlouhodobě favorizovali Jiřího Drahoše, po úterní společné debatě na Primě někteří bookmakeři snížili výrazně kurz Miloši Zemanovi.

Dary na kampaň

Kandidáti museli do pondělní půlnoci zveřejnit dary, které získali na kampaň. Miloš Zeman na svých stránkách vyčíslil podporu na 26,5 milionu korun, Jiří Drahoš získal na kampaň celkem 50 milionů, jak uvedl na svých webovkách. Kandidáti přijímali jednak nepeněžité dary formou pronájmu reklamních ploch a podobně, ale oba mají i transparentní účty, na které jim mohli lidé posílat příspěvky.

Prezidentské debaty a duely

Oba kandidáti se týden před volbami setkávají v televizních debatách. Zeman přišel v neděli na televizi Nova, kde ale debatoval sám, protože Drahoš měl už jiný program. Současný prezident byl také sám v pondělí na televizi Barrandov. Společné se oba muži poprvé střetli v diskusi na Primě v úterý večer. Poslední debata se uskuteční ve čtvrtek v Rudolfinu pod taktovkou České televize.