Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotbal láká džihádisty. Rekrutují tam teroristy, pak útočí na stadiony

Fotbal láká džihádisty. Rekrutují tam teroristy, pak útočí na stadiony

Islamističtí radikálové poměrně rychle pochopili, že pokud si za svůj cíl vyberou místa spojená s fotbalem, budou se zvěsti o jejich útocích šířit po světě obzvlášť rychle. Teď se zdá, že to, co si nacvičili v Iráku, přinesli do Evropy. Jejich zločiny přitom provází jeden velký rozpor, řada džihádistů totiž patří k náruživým fanouškům.

Sportem číslo jedna je po celém světě fotbal, který se tak ne náhodou opakovaně ocitá v hledáčku islamistických teroristů. Hned tři útočníci se odpálili v rámci pařížských útoků u Stade de France, útok si vyžádal jednu oběť. Historie pak zná řadu dalších případů z nedávné minulosti, kdy musela být utkání rušena z preventivních důvodů.

Jak uvádí redaktor britského deníku Independent Robert Verkaik, je popularita fotbalu mezi džihádisty stejná, jako mezi kteroukoliv jinou skupinou obyvatel. „Když jsem si dělal rešerše při psaní své knihy Jihadi John (Džihádista John), zjistil jsem, že fotbal hrál velkou roli v životě Mohammeda Emwaziho, horlivého fanouška Manchesteru United,“ píše ve svém článku žurnalista.

Podle jeho slov se Mohammed Emwazi, který vstoupil do povědomí lidí po celém světě jako džihádista John, kat Islámského státu, pravidelně setkával s přáteli v západním Londýně, aby si zahráli fotbal. Zápasy a tréninky pak také zneužívali k verbování nových fanatiků.

Podobnou zkušenost má i David Anderson, bývalý právní expert britské vlády na terorismus, který vzpomíná na setkání s muslimským mladíkem, k jehož výslechu byl povolán, jelikož se dotyčný nedávno vrátil ze Sýrie a panovalo u něj silné podezření na vazby s Islámským státem.

„Pamatuji si, že jsem s ním mluvil o přátelském utkání anglické reprezentace, které se odehrálo večer předtím a já ho na rozdíl od něj jej mohl sledovat. Že se bude podezřelý z islamistického terorismu současně šíleně zajímat o anglickou reprezentaci, možná nebude šokující zjištění pro lidi, kteří se pohybují v soudnictví. Tam zjišťujeme, když už nic jiného, že je lidská povaha zcela nepředvídatelná a ustavičně překvapující,“ řekl David Anderson.

Islámský stát ale nadšení svých bojovníků pro krásnou hru nesdílí. Kopaná je podle vůdců teroristické organizace proti podstatě islámu. Islamisté tak vyslali své sympatizanty, aby zaútočili na stadiony a také zařízení, kde se fotbalové přenosy promítají.

Sebevražedný atentátník připravil loni v březnu o život 29 lidí a dalších 60 zranil u stadionu Iskanderiyah v Iráku. O dva měsíce později pak útočníci ozbrojeni samopaly AK-47 vystříleli bar nedaleko Bagdádu, kde se scházeli fanoušci Realu Madrid. Životem zaplatilo 16 osob, 20 bylo zraněno. Teď se zdá, že se islamističtí teroristé zajímají o evropská sportoviště.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744