Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francouzi se za pomoc migrantům dostali až před soud. Solidarita není trestná, rozhodl

Francouzi se za pomoc migrantům dostali až před soud. Solidarita není trestná, rozhodl

Francie žije případem farmáře, který na jihu země pomáhal migrantům, a teď za to čelí obvinění. „Chtěl jsem jen projevit lidskost,“ hájí se. Podobných případů je ale víc. Trest za podobnou „záchrannou akci“ si měl vyslechnout i vysokoškolský pedagog Pierre-Alan Mannoni. Soud ho ale dnes podle francouzských médií nepravomocně zprostil viny.

Někdo se jich panicky bojí a nejraději by, aby se před nimi Evropa nadobro uzavřela. Zatímco v Paříži před soudem stojí fotbaloví fanoušci, kteří odmítli do vagonu metra vpustit muže tmavší pleti, na jihu Francie, která je cílem některých migrantů ze zemí mimo EU, se najdou i tací, kteří v boji proti podobným, postojům neváhají riskovat vlastní svobodu.

Pierre-Alan Mannoni, který přednáší na univerzitě v Nice, chtěl v říjnu pomoct trojici dívek z Eritrey, které vypadaly jako zraněné a podchlazené. Naložil je proto do auta a hodlal je vysadit na nejbližší vlakové stanici, aby jim usnadnil cestu do Marseille, kde by mohly vyhledat pomoc u organizace starající se o uprchlíky. Jenže ho zastavila policejní hlídka a Pierre-Alan skončil ve vazbě, zatímco migrantky čekala deportace. Obžaloba pro něj žádala podmínku, její důkazy ale neobstály a muž zatím odešel bez trestu. Proces nicméně dobře ilustruje rozpolcené nálady a emoce, které kvůli migraci cloumají nejenom Francií.

„Lidé se bojí, ale já se nestydím,“ napsal na svůj facebookový profil, když v listopadu celý proces začínal. Pierre-Alan se navíc přiznal k tomu, že eritrejské dívky nebyly první, kterým se pokusil při příchodu do Francie pomoct. V minulosti například vezl mladé migranty z Dárfúru za jejich rodinami v Marseille. Udělal to prý proto, aby ukázal své dvanáctileté dceři, která s ním v tu dobu jela v autě, jak by se „lidé měli chovat k těm, proti nimž byla spáchána nějaká nespravedlnost“. Ve svém blogu pak vysvětlil, že tím odkazoval na pronásledování židů za druhé světové války, ke kterému docházelo i na území Francie za tzv. Vichistického režimu.

Horalové za lidskost

Mannoni není zdaleka jediný, kdo za pomoc nelegálním migrantům, například tím, že jim nabízí jídlo nebo přístřeší, stanul před soudem. Francouzská média jsou v posledních dnech plná zpráv z procesu se sedmatřicetiletým farmářem Cedricem Herrouem, který několik měsíců převáděl migranty přes francouzsko-italské hranice a zařizoval jim nocleh. Oblíbená migrační trasa totiž vede kolem jeho farmy s olivami, která se nachází v alpském údolí.

Francouzská prokuratura Herroua označila za politického aktivistu a obvinila ho z napomáhání při vstupu do země, pohybu a pobytu nehlášeným cizincům. Žádá pro něj osmiměsíční podmíněný trest a pokutu 30 tisíc eur (790 tisíc korun). Farmář obvinění odmítá a hájí se tím, že žádný zločin nespáchal – chtěl jen projevit lidskost. „Na druhé straně cesty umírají lidé. To není správné. Jsou tu i děti, které nejsou v bezpečí. Rozčiluje mne vidět ve dvě v noci děti, které jsou úplně dehydrované,“ řekl.

Herrou se za své postoje stal lidovým hrdinou. Jeho příznivci ho podporují a před budovou soudu se stovky z nich shromáždily, aby do televizních kamer ukázaly transparenty s nápisem „My všichni jsme děti imigrantů!“ Oblékly se u toho do tradičních oděvů horalů. Verdikt soudu se očekává 10. února. 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek