Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gesto usmíření dojalo celou soudní síň. Muslim objal vraha vlastního syna a odpustil mu

Gesto usmíření dojalo celou soudní síň. Muslim objal vraha vlastního syna a odpustil mu

Otec muslimského mladíka, který přišel o život během loupežného přepadení, dojal celou soudní síň k slzám. Místo nenávistných výhrůžek totiž pachateli otřesného činu před zraky návštěvníků soudu odpustil a dokonce ho kvůli odsouzení politoval. Informovala o tom americká televize CNN.

Trey Relford byl odsouzen na 31 let do vězení poté, co přiznal spoluvinu na loupeži a vraždě 22letého Salahudína Jitmúda. Ten v osudný večer v dubnu roku 2015 právě doručil poslední pizzu, když ho útočníci přepadli. Relford přiznal, že loupež naplánoval, odmítá ale, že by se na zabití poslíčka v americkém státě Kentucky podílel.

Během soudního líčení všem přítomným vyrazil dech otec zavražděného, který je dojal k slzám. Velmi emotivní slyšení musela plačící soudkyně dokonce nechat v jednu chvíli přerušit. Místo výčitek a zloby totiž lidé v síni od otce muslimského vyznání slyšeli jen slova plná míru a odpuštění.

„Neviním vás. Nezlobím se na vás. Odpouštím vám. Cokoliv se vám stane, je od Alláha,“ řekl odsouzenému Sombat Jitmúda s tím, že mu odpouští jménem svého syna i jeho matky, která zemřela o rok dřív.

„Jsem naštvaný na ďábla, který vás svedl z cesty a přivedl vás k tomuto hroznému činu,“ prohlásil před soudem otec, který přišel o syna. Relfordovi dokonce řekl, že mu ho je kvůli jeho situaci líto. „Cítím se kvůli vám tak smutný, že musíte být v této situaci kvůli zločinu, který byl spáchán,“ řekl mu klidným hlasem.

Když skončil svůj dojemný projev, přišel k Relfoldovi a objal ho. Gesto ho dojalo k slzám a společně se svou matkou se Jitmúdovi omluvili. „Omlouvám se za to, co se ten den stalo. Nemůžu dělat nic, abych to vrátil zpátky,“ řekl Relford otci zavražděného.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744