Dojemné gesto usmíření. Otec tříleté oběti z Barcelony objal během pietní akce imáma

Velké emoce na sociálních sítích dnes vyvolala fotografie, kterou zveřejnily na svých stránkách všechny velké španělské deníky. Otec jedné z obětí útoku v Barceloně, za nímž stojí radikální islamisté, na ní objímá plačícího imáma. Gesto usmíření učinil otec tříletého zesnulého chlapce ve čtvrtek vpodvečer při pietním setkání asi 700 lidí ve městě Rubí nedaleko Barcelony.

Gestem sklidil potlesk přítomných, kteří se sešli i proto, aby vyjádřili odhodlání, že se teroristy nedají zastrašit. Pod heslem „No tinc por“ (Nemám strach) se v předchozím týdnu konalo už několik demonstrací a velká manifestace za přítomnosti krále Felipeho VI., členů španělské vlády i premiérů autonomních regionů Španělska se v Barceloně chystá na sobotu večer.

Muslimové jsou v Evropě dobře integrovaní, tvrdí studie. Většina společnosti je ale stále odmítá

„Potřebuji obejmout muslima, aby tito lidé neměli strach,“ svěřil se listu El Periódico Javier Martínez. A jak řekl, tak udělal. Ve čtvrtek večer, když vycházel spolu s místním imámem z radnice ve městě Rubí, se oba objali. A zatímco otec malého Xaviho statečně zadržoval emoce, imám Idrís Sally se mu v náručí rozplakal. Uklidňovala ho podle listu El País i chlapcova matka Silvia.

Martínez už dříve vyslovil přání, aby jeho syn neumřel zbytečně. Zdůraznil, že Katalánsko si musí uchovat svůj historicky vstřícný postoj k lidem všech národností i náboženství. Za dvěma teroristickými útoky z Katalánska z minulého týdne stála zřejmě 12členná buňka, z níž velká část byli Maročané a kterou nejspíš řídil marocký imám.

„Sdílím bolest se všemi. Se všemi. I s rodinami teroristů. Jsme všichni lidé. A říkám to svým srdcem, nejsem pod prášky, nepotřebuji je,“ řekl odhodlaný otec listu El Periódico.

Češi patří k nejméně tolerantním národům na světě. Nechtějí přijímat uprchlíky, ukázal výzkum

Martínezův syn zahynul před týdnem na třídě La Rambla spolu s dalšími 12 lidmi, mezi nimiž byl i chlapcův prastrýc. Do lidí najel dodávkou Maročan Júnis abú Jakúb. Zraněna přitom byla i chlapcova matka, která se o smrti dítěte dozvěděla až v nemocnici, nemohla totiž syna najít. Chlapce odvezl do nemocnice městský policista, který se ho předtím snažil oživit defibrilátorem z blízké lékárny.

„Všem moc děkuji. Těší mě, že La Rambla je opět plná lidí, že lidé nemají strach,“ vyjádřil díky otec. Pochválil také práci záchranářů a katalánské policie. „Jsou jednou z nejlepších policií na světě,“ uvedl Martínez, který na služebnu ve městě Rubí v úterý přinesl policistům Xaviho fotku a jeho policejní autíčko. „Od teď máte anděla strážného. Bude vás chránit, když to budete potřebovat, tak jako jste pomáhali v těchto dnech mnoha lidem vy,“ řekl policistům Martínez.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

SDÍLET
sinfin.digital