Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hon na vraha z Istanbulu pokračuje. Vyšetřovatelé mají jeho zbraň a znají identitu obětí

Hon na vraha z Istanbulu pokračuje. Vyšetřovatelé mají jeho zbraň a znají identitu obětí

Vyšetřování novoročního teroristického útoku v Istanbulu pokračuje. Po muži, který na vyhlášené diskotéce krátce po půlnoci postřílel 39 lidí pátrají tisíce policistů. Podařilo se identifikovat už téměř všechny oběti, z velké části se jedná o cizince. Premiér země také popřel původní informace, že střelec byl v převleku Santa Clause, který včera měli mít na sobě i někteří z policistů.

Po dni vyšetřování je možné poměrně přesně zrekonstruovat, co se přibližně hodinu a půl po půlnoci stálo. K vyhlášenému nočnímu klubu, kde v tu dobu bylo podle některých zdrojů až 800 lidí, se zhruba v 1:15 místního času taxíkem dostavil neznámý muž. Z kufru auta vytáhl zavazadlo, z něj automatickou zbraň a začal střílet po policistech a ochrance stojící před budovou. Pak vtrhnul dovnitř.

Podle svědků stojících před klubem se střelba ozývala sedm minut a muž za tu dobu dvakrát přebíjel, jak uvedla CNN. Potom odložil bundu i zbraň a z místa zmizel v jiném oblečení neznámo kam. Převlek Santa Clause, o kterém ze začátku mluvili někteří ze svědků, na sobě neměl. Odpoledne to potvrdil premiér země Binali Yildirim.

„Objevují se určité detaily, úřady se ale snaží dospět ke konkrétnímu výsledku. Policejní a bezpečnostní představitelé zveřejní nové informace z vyšetřování, jakmile je budou mít k dispozici,“ dodal ministerský předseda.

Vyšetřovatelé se současně zaobírají dalším úkolem – zjistit, kdo se stal oběťmi teroru. S jistotou se do nedělního podvečera podařilo identifikovat 35 osob, z toho 24 lidí byli cizinci, kteří zvolili město na dvou kontinentech jako svou dovolenkovou destinaci pro konec roku. Jednalo se o návštěvníky z Belgie, Saúdské Arábie, Íránu, Libye nebo Libanonu. Češi mezi nimi nejsou.

Napjatý začátek roku v Istanbulu
Při střelbě u jedné z istanbulských mešit byli odpoledne zraněni nejméně dva lidé, uvedl britský list The Independent s odvoláním na tureckou tiskovou agenturu Dogan. Pachatel z místa činu utekl. Není zatím jasné, zda mezi oběma případy je spojitost.

Na diskotéce Reina ovšem neumírali pouze hosté podniku, ale rovněž ti, kteří se starali o jejich bezpečnost. Mezi oběťmi je policista, členové ochranky klubu, ale také třeba číšník. Stát Izrael potvrdil, že jednou z mrtvých je jeho osmnáctiletá občanka Leann Zaher Naserová. V nemocnici jsou také dvě její kamarádky, které byly při útoku zraněny, třetí vyvázla bez újmy.

O tom, že velkým tureckým městům hrozí útok, úřady podle místních médií dlouho věděly. Policii na silvestrovskou noc posílily tisíce mužů, masakru ale přesto nedokázala zabránit. Útočník jí proklouzl zcela nepozorovaně.

Analytici se shodují, že útok (ačkoli se k němu stále nikdo nepřihlásil) bude mít dopad na tureckou společnost. Po roce 2016, kdy čelila celé sérii podobných tragédií a násilností, je rozpolcená. Část bezvýhradně podporuje prezidenta Erdogana, který si od zmařeného červencového puče buduje stále silnější pozici autoritářského vládce, druhá část mu naopak za žádnou cenu nemůže přijít na jméno a vidí v něm původce všech problémů. Příkopy mezi těmito skupinami se teď ještě prohloubí.

Turecký deník Hurriyet ve své analýze připomíná, že právě po letním puči následovaly masivní čistky, během kterých státní instituce, soudy, školy nebo policii opustily desítky tisíc lidí. Konkrétně u policie tak místa obsadili mladí adepti, zatímco část sboru je složená z typově a generačně zcela odlišných lidí.

Policie podle listu může ve výsledku mít problémy s koordinací, může být ochromená a neefektivní v potírání teroristické hrozby.

Ačkoli zatím neexistuje oficiální spojitost, podle listu Hurriyet se vyšetřování zaměřuje na samozvaný Islámský stát. Turecko by tak znovu pociťovalo odvetu za svoje akce v Sýrii, kde bojuje proti džihádistům a Kurdům. Mladý policista, který nedávno zavraždil v Ankaře ruského velvyslance taktéž provolával, že tak činí v odvetě za dění v Sýrii, kde po boku Ruska turecká armáda aktivně vystupuje.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1