Smrt na břehu Bosporu. Mezi oběťmi z klubu je i přeživší prosincového bombového útoku

Turecké úřady dál marně pátrají po muži, který má 39 mrtvých a desítky zraněných na svědomí. Premiér země odmítl, že by útočník byl převlečený za Santa Clause, jak o tom mluvila některá svědectví. Nechal podle něj zbraň na místě činu, takže se mu nejspíš podařilo nepozorovaně prchnout s vyděšenými hosty. Podle svědectví, která postupně zaznívají od přeživších nočního útoku, se i tentokrát stalo obětí několik policistů a mezi nimi právě Fatih Çakmak, který na začátku prosince unikl smrti při útoku u istanbulského stadionu. Svědci popisují také paniku v klubu a chování střelce.

Před třemi týdny měl Fatih Çakmak štěstí. Dnes se naopak podle tureckého tisku stal jednou z prvních obětí. Podle místních médií měl u klubu Reina večerní službu. Muži, který na diskotéku vtrhl vyzbrojený automatickou puškou a údajně také granáty nemohl čelit.

Spolu s ním teroru podlehlo ještě nejméně 38 dalších lidí.

Ti kteří přežili mezitím líčí momenty hrůzy. Vyhlášený klub byl na Nový rok zcela plný, na místě bylo asi 700 slavících lidí. Když vypukla střelba, na místě ihned zavládl chaos a panika.

Mnozí lidé ztráceli vědomí, šlapali přes sebe ve snaze utéct nebo skákali do Bosporu, na jehož břehu podnik leží.

Skoro 40 mrtvých, pachatel je stále na útěku. Co zatím víme o novoročním masakru v Istanbulu

Mehmet Dag stanul útočníkovi před klubem tváří v tvář. „Byl jsem v šoku, nemohl jsem se pohnout,“ říká. „Nejdřív střílel na policisty, potom na někoho, kdo stál vedle, následně na ochranku. Většinu jich zabil a pak vstoupil dovnitř. Jakmile zmizel v budově, nevíme, co se dělo. Ozývaly se výstřely a asi po dvou minutách výbuch,“ popisuje muž podle BBC situaci v klubu. 

„Když jsem zachytil jeho pohled, díval se na nás a usmíval se.“

Okamžiky hrůzy popsal i profesionální fotbalista Sefa Boydaş. „Právě když jsme se usazovali, začal se od dveří šířit prach a kouř a zazněly výstřely. Mnoho dívek přitom začalo ztrácet vědomí,“ vzpomíná na situaci.

Mezi mrtvými je řada cizinců. Z prvních 21 identifikovaných obětí bylo ze zahraničí rovnou 15 nebo 16 lidí. Jak potvrdily úřady, jedná se i o 19letou Leanne Nasserovou z Izraele. Dalšími oběťmi jsou občané Saúdské Arábie, Libanonu, Libye nebo Maroka. Nejsou informace o tom, že by zemřel i český občan.

„Říkají (úřady), že je 35 až 40 mrtvých, ale bude jich asi víc, protože když jsem odcházel, šlapali lidé po tělech,“ řekl novinářům Sefa Boydaş.

Trvalo to sotva hodinu. Turecko rychle zažilo první útok roku, projděte si i předchozí případy

Venku před klubem se u policejních zátarasů začali rychle scházet příbuzní lidí uvězněných uvnitř. „Byla tam moje sestra. Volala mi, že je uvnitř a že slyší výstřely. Od té doby jsem s ní nemluvila,“ řekla jedna žena. Další sdělila, že na diskotéce byl její starší bratr a že je naživu. „Díkybohu je v pořádku, čekám na něj,“ řekla.

SDÍLET
sinfin.digital