Skoro 40 mrtvých, pachatel je stále na útěku. Co zatím víme o novoročním masakru v Istanbulu

Ve vyhlášeném nočním klubu v Istanbulu zemřely při novoročním veselí desítky nevinných lidí, další bojují o život. Útok je další z dlouhé série tragédií, se kterými se Turecko vyrovnává. Prezident Erdogan uvedl, že měl za cíl vyvolat chaos v zemi. Po útočníkovi se pátrá. Co o případu víme s odstupem hodin?

Co se stalo?

Do populárního nočního klubu Reina na břehu Bosporu vtrhl asi hodinu a půl po půlnoci neznámý muž údajně převlečený za Santa Clause. V podniku, kde se právě bavilo zhruba 700 lidí, začal pálit z automatické zbraně. Diskotéka Reina je jedna z nejvyhlášenějších v největším tureckém městě. V okamžiku masakru bylo uvnitř na 700 lidí a někteří se snažili zachránit skokem do Bosporu.

„Než jsem mohla pochopit, co se děje, zhroutil se na mě manžel. Musela jsem odstrčit několik těl, abych se mohla dostat ven. Bylo to děsivé.“

Jaké jsou následky střelby?

Nejméně 39 mrtvých a na 70 zraněných. Počty obětí dlouho nebyly zřejmé, na místě vládl chaos a panika, což dokládají i videa zveřejněná na sociálních sítích. Mezi mrtvými je mnoho cizinců: z 21 dosud identifikovaných obětí je 16 ze zahraničí. Nejsou zprávy, že by mezi nimi byli Češi.

Kdo útočil?

Zatím velká neznámá. K činu se nikdo nepřihlásil a úřady dosud nedokázaly střelce identifikovat. Na místě střelby se zabarikádoval a následně uprchl, zachytily ho ale bezpečnostní kamery. Zarážející může být, že atentátník uspěl a zmizel i přes zvýšená bezpečnostní opatření. Na novoroční oslavy v Istanbulu právě kvůli obavě z teroru dohlíželo na 17 000 policistů.

„Byl to masakr. Nelidské zvěrstvo.“

Jaká je reakce úřadů?

Na případ uvalily informační embargo. Pátrají po útočníkovi a po jeho vazbách nebo případných komplicích. První zprávy uváděly že střelců bylo víc, to se ale zpětně nepotvrdilo. Prezident Erdogan uvedl, že čin měl za cíl destabilizovat zemi, zničit její morálku a uvrhnout ji do chaosu.

Co to znamená pro Turecko?

Další velkou tragédii v poslední době. Útok se počtem obětí řadí mezi nejhorší podobné incidenty v Evropě v posledních deseti letech. Turecko se navíc potýká s vlnou násilností, podobných tragédií jen loni zažilo hned několik. Řada z těchto případů měla vazby na kurdské separatisty, se kterými je Ankara v konfliktu a kterým dává všechny incidenty s oblibou za vinu. V zemi už v minulosti udeřil i Islámský stát a nedávno jí otřásla vražda ruského velvyslance v přímém přenosu, kterou atentátník označil za pomstu za akce v syrském Aleppu. V dnešním případě jsou zatím úřady opatrné. Dokud nebude známé pozadí atentátníka, nelze odhadovat ani jejich reakci.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Trvalo to sotva hodinu. Turecko rychle zažilo první útok roku, projděte si i předchozí případy

SDÍLET
sinfin.digital