Islámský stát mohutně dobývá jihovýchodní Asii. Hrozí vznik další nebezpečné bašty, varují experti | info.cz

Články odjinud

Islámský stát mohutně dobývá jihovýchodní Asii. Hrozí vznik další nebezpečné bašty, varují experti

Vliv teroristické organizace Islámský stát v jihovýchodní Asii roste, jejímu vůdci Abu Bakr al-Baghdadimu přislíbilo loajalitu již šedesát vůdců místních teroristických hnutí, upozorňuje server CNN. Mezi analytiky se šíří obavy, že Islámský stát založí v Asii silnou odnož svého chalífátu. 

Aktivity samozvaného Islámského státu se čím dál zřetelněji přesouvají do jihovýchodní Asie – do Filipín, Malajsie a Indonésie. Počet útoků hnutí napojených na Islámský stát v posledních měsících strmě roste. A zatímco odpovědí Evropy a Ameriky na aktivity IS byla těsnější spolupráce bezpečnostních složek, v Jižní Asii je situace o mnoho složitější.

„Islámský stát v oblasti zintenzivnil spolupráci mezi jednotlivými extremistickými skupinami. Represivní orgány, policie a armáda, proti nim však stále působí především na úrovni jednotlivých národních států. Snahám o regionální kooperaci brání především geografické, politické a národnostní problémy,“ míní Indonéský institut zaměřený na studium terorismu IPAC.

Pokud se k problému místní vlády nepostaví čelem, region podle IPACu riskuje, že se stane jihoasijskou verzí oblasti mezi Afghánistánem a Pákistánem, která je sužována nestabilitou a teroristickými útoky.

Výčet útoků z posledních měsíců naznačuje, že zpráva institutu nemluví do větru. Indonéské hlavní město Jakarta od loňského ledna zažilo již dva útoky, které vyšetřovatelé spojili s Islámským státem a při nichž zemřelo několik lidí. V malajském Kuala Lumpuru zase jen díky velkému štěstí nepřišel nikdo o život při útoku granátem na noční klub, původ útočníků policii rovněž zavedl k Islámskému státu.

Největší problémy s islámským terorismem však mají na Filipínách. V loňském září tam přišlo 14 lidí o život při explozi, ke které se přihlásilo hnutí Abu Sajáfa, které je napojené na IS. A od minulého týdne zuří na jižním ostrově Mindanao líté boje mezi teroristy a vládními silami, útoky si vyžádaly již přes stovku obětí, z toho 19 civilistů. „Teroristé přišli nečekaně, všichni místní zaběhli do svých domů, aby se skryli před střelbou,“ líčí příchod ozbrojených skupin napojených na Islámský stát (IS) do města jeden z obyvatelů Marawi, Chico Usman. Krátce nato již po městě vlály černobílé vlajky.

„To, co se nyní děje na Mindanau, již není rebelie několika Filipínců. Je to invaze zahraničních teroristů. Chtějí připojit Mandanao ke svému chalífátu,“ prohlásil filipínský prokurátor José Calida. Mandanao přitom není žádný bezvýznamný ostrůvek, zabírá asi třetinu rozlohy Filipín.

Dvousettisícové město Marawi houfně opouštějí lidé, opačným směrem naopak směřují vládní tanky a obrněná vozidla. Filipínský prezident Rodrigo Duterte na ostrově zavedl stanné právo a zvažuje jeho rozšíření na celou zemi.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud