„Jsme schopní zastavit migrační vlny," tvrdí po summitu Visegrádu Maďarsko. Převezme roli Turecka? | info.cz

Články odjinud

„Jsme schopní zastavit migrační vlny," tvrdí po summitu Visegrádu Maďarsko. Převezme roli Turecka?

Ve Varšavě se sešli premiéři V4. Kromě běžných témat a postoje k brexitu vydali také oficiální prohlášení k situaci v Rusku a Bělorusku. Země chtějí i nadále také řešit dvojí kvalitu potravin v Evropě. Maďarský premiér Orbán se nabídl, že pokud padne dohoda s Tureckem, je Maďarsko schopné příliv uprchlíků zastavit. 

Podle hostitelské premiérky Polska Beaty Szydlové byla na programu jednání obvyklá agenda. Kromě toho premiéři jednali o budoucnosti Evropské unie a o možných následcích brexitu. Szydlová uvedla, že jí hodně záleží na zabezpečení zájmu svých občanů ve Velké Británii. Premiér Maďarska Viktor Orbán k tomuto tématu uvedl, že přivítá dohodu, která ale musí být oboustranně výhodná.

Předseda vlády Slovenska Robert Fico řekl, že se obává, aby asi 80 tisíc Slováků, kteří ve Spojeném království pracují, nestalo po brexitu pouze občany druhé kategorie. Jako klíčovou prioritu při vyjednávání o brexitu označil situaci imigrantů v Británii i český premiér Bohuslav Sobotka.

Orbán se také dotknul tématu uprchlické krize a ujistil, že pokud skončí dohoda s Tureckem, Maďarsko může převzít jeho roli. „Jsme schopni zastavit veškeré imigrační vlny na hranici mezi Srbskem a Maďarskem,“ uvedl Orbán. Fico označil povinné uprchlické kvóty za vydírání a odmítl postup, aby země, které přidělování uprchlíků odmítnou, ztratily některé své výsady.

Souhlasí s ním i Sobotka. „Jsem rád, že jsme potvrdili odmítavý postoj k povinnému přerozdělování uprchlíků. Nesouhlasíme také se spojováním této otázky s omezením financí z evropských fondů,“ uvedl po jednání český premiér.

Sobotka také ujistil, že země Visegrádu se budou věnovat i tématu dvojí kvality potravin.  

Předsedové vlád Polska, Maďarska, Česka a Slovenska vydali také společné vyjádření k situaci v Rusku a Bělorusku, kde se konají protivládní protesty, které policie potlačuje. Politici vyjádřili znepokojení nad celou situací a vyzvali vlády Ruska a Běloruska, aby se zdržely zasahování do práv občanů na pořádání demonstrací.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud