Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jsou to lži, s Rusy jsem se kvůli volbám nesetkal, hájí ministr spravedlnosti před Senátem Trumpa

Jsou to lži, s Rusy jsem se kvůli volbám nesetkal, hájí ministr spravedlnosti před Senátem Trumpa

Americký ministr spravedlnosti právě se  před senátním výborem pro tajné služby hájil kvůli svým vazbám na Rusko. Na úvod prohlásil, že se nikdy nesetkal s ruskými představitelemi v souvislosti s volební kampaní. Obvinění z napojení Trumpova týmu na Moskvu jsou podle něj lži.  Bývalý šéf FBI James Comey minulý týden prohlásil, že se prezident Donald Trump aktivně snažil ovlivňovat vyšetřování svého bývalého poradce pro bezpečnost Michaela Flynna. U Sessionse se naopak očekává, že jeh vystoupení Trumpovi pomůže. 

„Nikdy jsem se nesetkal s žádným ruským nebo dalším cizím představitelem v souvislosti s prezidentskou kampaní v USA či jinde," prohlásil Sessions během své úvodní řeči před členy výboru. Rovněž odmítl spekulace, že se loni na recepci v hotelu Mayflower, která navazovala na Trumpův první zásadní zahraničněpolitický projev, setkal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Senátorům řekl, že se sice loni s Kisljakem sešel dvakrát, ale odmítl, že by o těchto schůzkách lhal při svém lednovém nominačním vystoupení v Senátu, které předcházelo jeho schválení do funkce ministra.

V další části dnešního pohovoru se senátory ministr obhajoval odvolání Comeyho. Potvrdil, že Trumpovi doporučil, aby nyní již bývalého ředitele FBI zbavil funkce. Jako důvody uvedl pokles výkonnosti chodu FBI a nutnost změnit vedení této agentury.

Senátorům pak Sessions naznačil, že Comey porušil pravidla ministerstva spravedlnosti, pod které FBI formálně spadá, když Trumpa opakovaně informoval o tom, že není v ruské kauze vyšetřován. Samotné schůzky Comeyho s Trumpem nepovažuje za nic špatného, problém pak vidí jen v tom, že s prezidentem Comey hovořil o záležitostech vyšetřování.

Vyšetřování ruské role nedávno převzal zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. V něj má Sessions důvěru a nijak do jeho práce zasahovat nehodlá, neboť se kvůli možnému střetu zájmů vzdal jakékoli účasti na vyšetřování ruské kauzy. Jeden z vysoce postavených prezidentových přátel, šéf mediální firmy Newsmax Chris Ruddy dnes přitom prohlásil, že Trump zvažuje Muellerovo odvolání. Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan či Sessionsův náměstek Rod Rosenstein shodně prohlásili, že pro odvolání Muellera není žádný důvod.

Comey minulý čtvrtek před senátory označil za příčinu svého nečekaného květnového odvolání z funkce snahu prezidenta Trumpa změnit způsob vyšetřování údajného ruského vměšování do voleb. Bývalý šéf federálních vyšetřovatelů mimo jiné naznačil, že po něm Trump chtěl zastavit vyšetřování Flynna kvůli jeho kontroverzním ruským vazbám. Bílý dům zmíněná tvrzení odmítá.Přítel někdejšího ředitele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho Daniel Richman mezitím prohlásil, že předá veškeré Comeyho poznámky o schůzce s prezidentem Donaldem Trumpem vyšetřovatelům. Informovala o tom zpravodajská stanice MSNBC. Richmana Comey po svém odvolání pověřil, aby dokumenty poskytl novinářům.